Złoto Srebro Czas
18/11/2002
Targi biżuterii i zegarków Złoto Srebro Czas odbyły się już po raz trzeci w dniach 4-6 października w Centrum Expo XXI w Warszawie.
Targi biżuterii i zegarków Złoto Srebro Czas odbyły się już po raz trzeci w dniach 4-6 października w Centrum Expo XXI w Warszawie. Ich organizatorem są Międzynarodowe Centrum Targowe i Pracownia Sztuk Plastycznych.
W czasie targów 170 wystawców prezentowało swą ofertę na powierzchni ponad 2500 m2. Organizatorom udało się zachęcić do udziału w imprezie wystawców zagranicznych, pochodzących z Rosji, Izraela i Włoch. W sumie Expo XXI odwiedziło w tych dniach 5000 osób.
Imprezy towarzyszące
Organizatorzy targów przygotowali bogaty program imprez towarzyszących, którego celem było przedstawienie dokonań polskiej branży jubilerskiej tak, aby był on atrakcyjny nie tylko dla specjalistów, ale także dla miłośników sztuki złotniczej:
- prezentacja "Bursztynowego ołtarza" i "Milenijnej Monstrancji" z kościoła św. Brygidy w Gdańsku,
- wystawa "Skarb ze Skrwilna" z Muzeum Okręgowego w Toruniu,
- prezentacja dyplomów z biżuterii na łódzkiej ASP,
- wystawa "Bursztyn w archeologii" zorganizowana przez Muzeum Ziemi PAN i Instytut Archeologii UW,
- promocja książki prof. Barbary Kosmowskiej-Ceranowicz "Znaleziska i dawne kopalnie bursztynu w Polsce",
- Bursztynowa Apteka - promocja wydawnictwa "Lecznicze siły bursztynu",
- pokaz obróbki bursztynu krzemieniem na tokarce o napędzie nożnym przygotowany przez Zenona Śmigela z Tucholi na XIX-wiecznym warsztacie,
- konferencja "Biżuteria dziewiętnastowieczna w Polsce" przygotowana przez Muzeum Okręgowe w Toruniu i MCT,
- prezentacja trendów jubilerskich na jesień i zimę 2002/3 przygotowana przez Magdalenę Kwiatkiewicz z firmy YES Biżuteria,
- obchody 100-lecia Festiny - prezentacja kolekcji milenijnej,
- wystawa "Krzemień pasiasty-kamień optymizmu" przygotowana przez Muzeum Okręgowe w Sandomierzu,
- prezentacja obiektów z Muzeum Rzemiosł Artystycznych i Precyzyjnych przy Cechu Złotników, Zegarmistrzów, Optyków, Grawerów i Brązowników,
- wystawa kolekcji srebra współczesnego ze zbiorów Muzeum Miedzi w Legnicy "Srebrne fascynacje" przygotowana przez Krystynę Nowakowską.
Współpraca z Ministerstwem Gospodarki
Organizatorzy targów nawiązali współpracę z Ministerstwem Gospodarki w ubiegłym roku i od samego początku nie ograniczała się ona jedynie do patronatu. Ministerstwo współfinansuje wydawnictwo po targach, promujące polskie firmy, wytwórców i wyroby zaprezentowane na targach ZSC. Katalog ten, wydawany w dwóch językach: angielskim i rosyjskim, ma być w zamierzeniu wydawcy przede wszystkim źródłem informacji o wydarzeniach, które miały miejsce na danej edycji targów Złoto Srebro Czas: konkursach, ludziach, konferencjach i seminariach, nowościach targowych etc. To także informacje o firmach, gdzie prezentowani są również ci, którzy nie wystawiali się na targach. Główym celem katalogu jest promocja polskiej biżuterii i trendów w niej panujących, zarówno w kraju jak i zagranicą. Dystrybucja wydawnictwa odbywa się w okresie między kolejnymi edycjami targów na Amberifie oraz imprezach międzynarodowych, m.in. Vicenzaoro 1, Inhorgenta i Bazylea.
Ministerstwo Gospodarki funduje także Nagrodę za Najlepszy Wyrób Targów Złoto Srebro Czas. W ubiegłym roku powołana przez MCT Kapituła przyznała ją firmie Studio Biżuterii YES z Poznania za produkt Studio Y, wyrażając uznanie "za wytrwałe promowanie najnowocześniejszych trendów w polskim wzornictwie, perfekcyjne wykonanie i niezmienne utrzymanie wyrafinowanego stylu w biżuterii". W tym roku firma ta pokazała na specjalnej ekspozycji na targach najnowszą kolekcję, zapoczątkowując tym samym tradycję prezentacji laureatów Nagrody Ministra Gospodarki.
Tegorocznym laureatem tej nagrody została firma Ambermoda Danuty i Mariusza Gliwińskich z Sopotu, wytwarzająca biżuterię artystyczną od końca lat 70. Udało im się stworzyć własny styl biżuterii srebrnej z bursztynem, m.in. poprzez użycie takich materiałów, jak np. stal, rzemienie, jedwab, skóra, często uzyskując biżuterię o charakterze form przestrzennych. Warto podkreślić, że ich prace wykonywane są ręcznie, dzięki czemu zachowują unikatowy charakter. Państwo Gliwińscy stale biorą udział w wystawach i konkursach oraz pokazach mody i biżuterii - od kilku lat współpracują z projektantką mody Anną Wilczyńską, a większość ich pokazów przygotowywana jest wspólnie. Często nagradzani za oryginalne wzornictwo i wysoką jakość. Ich prace są eksponowane także w Muzeum Ziemi w Warszawie i Muzeum Bursztynu w Gdańsku.
Ale najważniejszym chyba działaniem jest wsparcie finansowe, jakiego ministerstwo udzieliło w tym roku misji polskich jubilerów do Moskwy na targi Juwelir Expo oraz rosyjskich na Złoto Srebro Czas.
Promocja polskich projektantów
Wzorem zagranicznych renomowanych targów dla branży jubilerskiej również w trakcie Złoto Srebro Czas odbywają się liczne konkursy i wystawy, mające na celu promocję polskich projektantów. Najważniejszym z nich jest organizowany przez MCT i Stowarzyszenie Twórców Form Złotniczych konkurs Prezentacje, gdzie główną nagrodę sponsoruje prezes MCT. Celem konkursu jest ożywienie środowiska projektantów i twórców biżuterii, szczególnie w obecnej sytuacji rynkowej, która negatywnie wpływa na sprzedaż. Dlatego przy okazji targów, które są imprezą typowo komercyjną, padł pomysł prezentowania projektów ambitniejszych i ciekawszych artystycznie. Informacje na jego temat ukazują się w prasie branżowej oraz na stronach internetowych tych wydawnictw, organizacji czy organizatorów targów, a wystawę prac konkursowych będzie można oglądać także w niektórych galeriach w kraju - jako pierwsza wybrane prace pokazała warszawska Galeria Studio M Bożeny Marki.
Dzięki współpracy MCT z różnymi mediami, w porannym programie telewizyjnym "Kawa czy herbata" mogliśmy zobaczyć Magdę Dąbrowską z firmy YES, która opowiadała o trendach w biżuterii, i Roberta Pytlosa, reprezentującego organizatora, który zachęcał do zobaczenia wystaw towarzyszących targom oraz prezentacji kunsztu bursztynniczego. Gościła tam również Ewa Rudowska, laureatka międzynarodowego konkursu Gold Virtuosi. Przedstawiciele branży gościli także w studio WOT3 - Ewa Dobrowolska, opowiadająca o nowościach na targach, Stefan Duk, prezes Stowarzysznie Wystawców Branży Jubilerskiej, informujący o problemach środowiska, oraz Robert Pytlos, zapowiadający imprezy towarzyszące na targach.
Promocja polskich projektantów i polskiego wzornictwa była także głównym celem spotkania polskich projektantów z Pierwszą Damą, które było efektem rozmów nawiązanych w czasie jej ubiegłorocznej wizyty na targach. Projektanci biżuterii i małych form złotniczych mieli możliwość przedstawienia swoich prac, których część została następnie zakupiona przez kancelarię prezydenta na prezenty dla gości pary prezydenckiej. Jak widać, na sukces imprezy targowej pracuje się przez cały rok, podejmując działania nie zawsze mające bezpośrednie przełożenie na liczbę wystawców...
W czasie targów od początku ich istnienia swoje dokonania prezentują również szkoły - w tym roku były to Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi z prezentacją prac dyplomowych 2002, Liceum Rzemiosł Artystycznych im. Jana Kilińskiego w Warszawie oraz Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Jacka Malczewskiego w Częstochowie.
Złoto Srebro Czas i Rzemiosło
W tym roku po raz pierwszy udział w targach w zorganizowanej formie wzięli rzemieślnicy. MCT wraz z prezesem Związku Rzemiosła Polskiego Jerzym Bartnikiem oraz Ogólnopolską Komisją Złotniczo-Jubilerską przygotowali pokaz dokonań polskiego rzemiosła złotniczego, w ramach którego ok. 30 rzemieślników z całego kraju prezentowało swe najnowsze wyroby, nierzadko charakteryzujące się unikatowym wzornictwem.
Na uwagę zasługuje także ogólopolski konkurs złotników Złoto i Srebro w Rzemiośle, zorganizowany przez Ogólnopolską Komisję Złotniczo-Jubilerską Związku Rzemiosła Polskiego we współpracy z Międzynarodowym Centrum Targowym. Jego celem jest prezentacja kunsztu zawodowego złotników oraz adeptów tego zawodu. Pierwsza edycja została rozstrzygnięta 30.09.2002 r. Jury w składzie: Karol Kowalski - złotnik rzemieślnik, Dariusz Cholewa - złotnik rzemieślnik, Paweł Szcześniak - złotnik rzemieślnik oraz Ewa Franczak - artysta plastyk przyznało następujące nagrody:
- w kategorii "juniorzy":
* nagrodę w postaci walcarki ufundowanej przez firmę Rodent otrzymał Maciej Romski (firma Goldmark z Wejherowa) za pierścionek,
* wyróżnienie dla Jakuba Śliwowskiego (Pracownia Złotnicza Wiesław Śliwowski z Białegostoku) za ciekawą formę naszyjnika;
- w kategorii "seniorzy":
* I nagrodę w postaci półfabrykatów ufundowaną przez firmę Jerzy Macur dla Edmunda Różanka (Pracownia Złotnicza Edward Różanek z Gdyni) za pracę broszka-owad,
* II nagrodę w postaci 2 kg granulatu srebra ufundowaną przez firmę YES Biżuteria dla Tadeusza Łagowskiego (Pracownia Złotnicza Tadeusz Łagowski w Warszawie) za broszę z rubinem i diamentami,
* wyróżnienie dla Małgorzaty Kupiec (Studio Forma z Katowic) za "broszę na dwa z miliona sposobów",
* wyróżnienie dla Sylwestra Jarosza (firma Goldmark z Gdańska) za broszę z opalem i diamentami.
Puchary dla wyróżnionych ufundowała firma złotnicza Amber&Silver&Gold Ewy i Karola Kowalskich z Gdyni.
Goście specjalni targów
Organizatorzy starają się zaprosić na targi jak najwięcej VIP-ów, aby "uczulić" ich na problemy branży, zainteresować jej wyrobami oraz umożliwić nawiązanie kontaktów. Na tegorocznej edycji targów z kręgów rządowych goszczono m.in. Jerzego Mackiewicza - doradcę prezydenta RP ds gospodarczych, Jolantę Danielak - wicemarszałka Senatu RP, Aleksandrę Jakubowską - podsekretarza stanu w Ministerstwie Kultury, Igora Mitroczuka - dyrektora Departamentu Promocji Ministra Gospodarki, Małgorzatę Dębek - członka zarządu Fundacji Porozumienie Bez Barier Jolanty Kwaśniewskiej oraz przedstawiciele sejmowych komisji gospodarki i ds Integracji Europejskiej. Gościem specjalnym była także żona ambasadora Japonii, Emi Uedo, która interesowała się tradycją polskiej biżuterii i z zainteresowaniem oglądała wszystkie wystawy towarzyszące.
Konkursy i seminaria
Jednym z konkursów rozstrzygniętych w czasie targów był "Klejnot Polskiej Biżuterii" ogłoszony przez redakcję Polskiej Biżuterii we współpracy z MCT, na najpiękniejsze polskie wyroby sztuki jubilerskiej. Publiczność oddając głosy przez trzy dni trwania targów miała za zadanie wyłonienie trzech najciekawszych jej zdaniem prac jubilerskich z wcześniej zgłoszonych do konkursu. Z nich ostatecznie komisja w składzie: Andrzej Sadowski - przewodniczący, Wanda Gontarska, Ewa Rachoń, Jarosław Westermark oraz Michał Kosior, wyróżniła paterę Mariusza Drapikowskiego. Nagrodą dla wyróżnionego wyrobu jest promowanie go na okładce katalogu "Polska Biżuteria 2003".
Także miesięcznik "Zegarki & Biżuteria" ogłosił konkurs "Design", w którym ma zamiar promować artystów plastyków wyróżniających się szczególną dbałością o dobre wzornictwo. Sporym zainteresowaniem cieszyło się seminarium "Szanse rozwoju polskiego jubilerstwa. Kierunek Rosja" - spotkanie z Aleksandrem Rybakowem, prezydentem Gildii Jubilerów Rosyjskich oraz szefem targów jubilerskich w Moskwie Juwelir Expo na temat możliwości nawiązania współpracy handlowej z polskimi producentami biżuterii.
Przygotowaniu polskiego probiernictwa do zmian, jakie nastąpią w dziedzinie obrotu wyrobami z metali szlachetnych po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej, zostały poświęcone referaty Marii Ulaczyk, Dyrektora Okręgowego Urzędu Probierczego w Warszawie oraz Wiesława Żołka, głównego specjalisty w OUP.
Kolejnym ważnym problemem, o którym dyskutowano nie tylko w kuluarach, była kwestia dwóch imprez targowych w tym samym czasie i w jednym mieście. Na spotkaniu zorganizowanym przez nowo powstałe Stowarzyszenie Wystawców Branży Jubilerskiej dyskutowano problem "rozdwojenia targowego" oraz celu działania tej organizacji.
Tradycyjnie już przyznano nagrodę - statuetkę od Pracowni Sztuk Plastycznych - za najlepsze stoisko na targach, które w tym roku otrzymała firma Szuchman Gold. Rozstrzygnięto również III edycję konkursu Złota Dziewczyna - jego laureatka będzie promować polską biżuterię w sezonie 2002/2003.
Następna, czwarta już edycja targów Złoto Srebro Czas będzie miała miejsce w dniach 3-5 października 2003 roku w Expo XXI.
Anna Sado
|