Intergem 2002
16/10/2002
W niemieckim mieście Idar-Oberstein, znanym w świecie ośrodku przemysłu i handlu kamieniami szlachetnymi, w dniach 3-6 października odbyły się XVIII Międzynarodowe Targi Kamieni Szlachetnych, Wyrobów Jubilerskich i Obiektów z Kamieni Szlachetnych Intergem 2002.
W niemieckim mieście Idar-Oberstein, znanym w świecie ośrodku przemysłu i handlu kamieniami szlachetnymi, w dniach 3-6 października odbyły się XVIII Międzynarodowe Targi Kamieni Szlachetnych, Wyrobów Jubilerskich i Obiektów z Kamieni Szlachetnych Intergem 2002. Impreza zgromadziła 127 wystawców (o 15% więcej niż przed rokiem), w tym 60 z Idar-Oberstein, 25 z rejonu powiatu Herrstein, kolejnych 25 z innych regionów Niemiec oraz 13 firm zagranicznych. Powierzchnia wystawowa zajęła 1700 m2, czyli powiększyła się o 8% w stosunku do roku ubiegłego.
W czasie targów ruszyła wielka kampania medialna lansująca nowości, stanowiąc prawdziwy face-lifting Intergemu. Były więc wykłady z dziedziny marketingu i projektowania wyrobów, do prowadzenia których zaproszono profesorów z Wyższej Szkoły Projektowania Wyrobów Jubilerskich w Idar-Oberstein. Prof. Theo Smeets prezentował wielokierunkowy styl projektowania, zaś prof. Kern mówił o marketingu przyszłości, a pani Wangenroth zachwyciła wykładem i pokazem projektowania dla osób po pięćdziesiątce, pod hasłem "Design odmładza".
Sesję roboczą targów zorganizowało Niemieckie Towarzystwo Gemmmologiczne. W trakcie sesji K. A. Schmieden kierował grupą identyfikującą kamienie szlachetne, syntezy i imitacje. Dr. Urlich Henn przedstawił problemy kompetencji gemmologicznej, która w handlu kamieniami szlachetnymi jest nieodzowną oznaką profesjonalizmu. Ponieważ ekspertyza należy obecnie do standardu handlowego, dr Claudio Milisenda skupił się na ocenie jakościowej kamieni szlachetnych oraz zadaniami laboratoriów gemmologicznych w określeniu miejsca ich pochodzenia, co stanowi obecnie najważniejszy chalange.
Publiczność targową, a nie tylko 2400 fachowców i miłośników kamieni, którzy przyjechali na imprezę z 40 krajów świata, zachwycił pokaz firmy Philip Hahn & Sšhne "Melodia diamentu". Zasadnicza prezentacja dotyczyła ekspertyzy ukazującej unikatowość diamentu, zaś wzmacniała ją płyta CD, na której za pomocą supernowoczesnej techniki utrwalono powstającą po przetworzeniu odbitego przez kamień światła w oryginalną "melodię" diamentu. Ta nowość przeznaczona jest do oceny diamentów o specjalnym szlifie Gabrielle-Cut. Projekt otrzymał nazwę "Diamenty trójemocjonalne".
Na targach debiutowali też młodzi projektanci, studenci szkoły w Idar-Oberstein, eksponujący swe kolekcję obok prac znanych na całym świecie projektantów i twórców biżuterii.
Jedną z największych towarzyskich atrakcji targów stał się konkurs zorganizowany przez klub golfowy "Edelstein Hunsruck i miesięcznik "Goldschmiede Zeitung" na polu Kirschweiler. Turniej prowadzono w 11 klasach. Nagrodę fundowała firma Nebert z Kirchweiler i był to pokal wykonany z jednego kryształu górskiego o wadze 10,2 kg, średnicy 120 mm. Kula ważyła 2,336 gram, podstawę wykonano z aventurynu, kije golfowe i ramę podstawy zrobiono z pozłacanego srebra.
Powodzenie i renomę imprezy organizowanej od 1985 r. potwierdziła zapowiedź tegorocznych uczestników na targach w przyszłym roku. Publiczność dopisała, fascynowały ją kamienie szlachetne, ich szlify oraz piękne wyroby jubilerskie, w tym powracające do łask perły.
Kolejne, XIX targi Intergem odbędą się w Idar-Oberstein za rok w dniach 3-6 października.
Josef Bogacz
|