Targi Ambermart po raz 11.
Ambermart po raz 11.
01/10/2010

Trwające przez trzy dni (9-11 września) targi Ambermart stworzyły wystawcom i targowym gościom mnóstwo możliwości do zapoznania się z najnowszą ofertą biżuterii, szczególnie tej z bursztynem, a także do przeżycia niezapomnianych wrażeń podczas wernisaży, wystaw i pokazów mody.

Jesień w naszej branży rozpoczęły Międzynarodowe Targi Bursztynu Ambermart, które stały się okazją do pierwszych powakacyjnych spotkań branżowych i rozmów handlowych, zaprezentowania nowości, a także kontraktacji. W tym roku targi odwiedziło blisko 2 600 osób, które reprezentowały aż 35 krajów.
Najliczniejszą grupę gości zagranicznych stanowili Brytyjczycy, Niemcy, Francuzi i Litwini. Targi odwiedzili także profesjonaliści ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Chin i Libanu. Wśród wystawców znalazło się natomiast ponad 130 firm z Polski i z zagranicy. Jak zaznaczyła komisarz targów Ewa Rachoń, nie bez znaczenia dla frekwencji na targach okazał się remont lotniska na Okęciu. – Wielogodzinna podróż pociągiem była odstraszającą perspektywą.
Partnerzy targów
Targi Ambermart odbywają się pod honorowym patronatem ministra gospodarki, marszałka województwa pomorskiego oraz prezydenta miasta Gdańska. Partnerem targów są ponadto: Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników, Krajowa Izba Gospodarcza Bursztynu oraz Pomorska Izba Rzemieślnicza Małych i Średnich Przedsiębiorstw.

Ceremonia otwarcia
W uroczystości otwarcia wzięli udział m.in.: Wiesław Byczkowski, wicemarszałek województwa pomorskiego, Wiesław Bielawski, zastępcę prezydenta miasta Gdańska i prof. Ryszard Szadziewski, przewodniczący Światowej Rady Bursztynu. Robert Bęben, członek zarządu Międzynarodowych Targów Gdańskich, podkreślał podczas ceremonii otwarcia Ambermart, że impreza ma nie tylko wymiar handlowy, ale i edukacyjny. Wiesław Bielawski, zastępca prezydenta miasta Gdańska, przypomniał, że najpóźniej w 2015 roku swoje podwoje otworzy w Gdańsku Muzeum Bursztynu, obiekt o powierzchni 10 tys. m kw., warty ok. 60 mln zł. – Muzeum Bursztynu pozwoli uznać Gdańsk za światowe centrum bursztynu – podkreślał prezydent Bielawski.

Bursztyn pod okiem Komisji
Organizatorzy targów bardzo dbają o prawidłowy przebieg targów z zachowaniem przestrzegania zasad zdrowej konkurencji i rzetelnej sprzedaży wystawionych na targach wyrobów. I tym razem na targach obowiązywał całkowity zakaz sprzedaży falsyfikatów i namiastek bursztynu, a bursztyn prasowany i żywice kopalne musiały być czytelnie oznakowane. Na czas targów powołana została Komisja ds. Bursztynu, złożona ze specjalistów, którzy reprezentują m.in. Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników, Stowarzyszenie Rzeczoznawców Jubilerskich, Muzeum Ziemi PAN z Warszawy oraz Politechniki Gdańskiej, kontrolująca przestrzeganie regulaminu w powyższym zakresie. Na targach funkcjonowało również laboratorium oceny surowca bursztynowego.
Innowacje
W targowym Laboratorium Bursztynu firma Spectro-Lab, polski przedstawiciel amerykańskiego producenta Thermo Scientific zaprezentowała spektrometr podczerwieni, za pomocą którego można zbadać prawdziwość żywicy kopalnej, nie uszkadzając przy tym próbki. Dzięki takiemu urządzeniu zaledwie w pół minuty można stwierdzić, czy to bursztyn, czy imitacja.
.
Wydarzenia towarzyszące
Targom, jak zawsze towarzyszyły wystawy i wernisaże, na których prezentowano nie tylko biżuterię, ale i malarstwo, grafikę czy ceramikę. W gdańskim Muzeum Bursztynu można było obejrzeć wystawę zatytułowaną„Szeptem”, na której swoje prace przedstawiła firma Art7, specjalizująca się w produkcja nowoczesnej biżuterii z bursztynem, inspirowanej innymi sztukami, m.in. architekturą. Z kolei w samym sercu Gdańska, w sobotni wieczór można było poznać „Tajemnice ulicy Mariackiej” słynącej z bursztynowych galerii. W ramach tej imprezy odbył się pokaz mody i biżuterii, który spotkał się z aplauzem publiczności. Nie zabrakło muzyki, sztuki, a nawet historii.
Na terenie targów odbywały się także warsztaty skierowane do młodzieży i dorosłych. Odwiedzający mieli okazję obejrzeć z bliska wiele rodzajów bursztynu.
SZKOŁA NA BURSZTYNOWYM SZLAKU
Targi Ambermart odwiedziły dzieci, które biorą udział w II edycji konkursu „Szkoła na Bursztynowym Szlaku”. W tym roku przystąpiły do niego 23 szkoły nie tylko z Pomorza. Na targach prezentowane były wyróżnione w konkursie prace. Celem konkursu jest popularyzowanie wiedzy o bursztynie – jego walorach, znaczeniu dla rozwoju kultury, sztuki, nauki oraz jego związkach z historią Gdańska.
Niedziela z Bursztynową Planetą Jantar
Na tych, którzy zdecydowali się przedłużyć pobyt w Gdańsku, czekała kolejna atrakcja w mieście bursztynu. 12 września – w niedzielę -, w Galerii „Debiut” w Orłowie można było obejrzeć dwie wystawy: „Planeta Jantar Inspiruje Artystów”, zorganizowaną przez Stowarzyszenie Bursztynowa Planeta Jantar oraz wystawę przygotowaną przez uczniów Wydziału Fotografii Zespołu Szkół Plastycznych „Pierwsze Impresje Bursztynowe”. Wystawy potrwają do 26 września.
Następna edycja
Organizatorzy znają już termin kolejnej edycji targów Ambermart. W przyszłym roku rozpoczną się one 8 września i potrwają do 10 września. Tymczasem branża bursztynnicza czeka na decyzję ministerstwa gospodarki, które wskaże piętnaście branż, które mają otrzymać wsparcie ze środków unijnych na działania promocyjne. – Na liście pretendentów jest również branża jubilersko-bursztynnicza. Byłaby to pierwsza w historii szansa promocji naszej branży na rynkach międzynarodowych w sposób profesjonalny - mówi Ewa Rachoń, komisarz targów.

J. Brzozowska