III Międzynarodowe Targi Bursztynu Ambermart 2002
18/11/2002
W dniach 23-25 sierpnia w Centrum Targowym w Gdańsku przy ul. Beniowskiego 5 miała miejsce trzecia edycja Międzynarodowych Targów Bursztynu Ambermart 2002.
W dniach 23-25 sierpnia w Centrum Targowym w Gdańsku przy ul. Beniowskiego 5 miała miejsce trzecia edycja Międzynarodowych Targów Bursztynu Ambermart 2002. Patronat honorowy nad imprezą objęło Ministerstwo Gospodarki, a otwarcie uświetnił swą obecnością Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz.
Pod sklepieniem największej z hal targowych zebrało się 65 wystawców - wyłącznie polskich producentów biżuterii z bursztynem, głównie z rejonu Wybrzeża (w tym roku było ich o 7 więcej niż w roku poprzednim). Targi odwiedziło w sumie 1995 gości, w tym kupcy aż z 18 państw, między innymi z Anglii, Łotwy, Francji, Niemiec i Włoch.
Celem organizatorów Ambermartu było stworzenie profesjonalnych warunków do rozmów handlowych, zrealizowania transakcji eksportowych oraz zakupów uzupełniających jeszcze przed jesiennym cyklem imprez wystawienniczych na świecie i gorącym sezonem świątecznym. I chyba się udało, tym bardziej, że wystawcy ocenili Ambermart jako targi udane, które zaowocowały satysfakcjonującą liczbą nowych kontaktów oraz zamówień. Ich zdaniem letnia impreza uzupełniająca marcowe targi Amberif jest bardzo potrzebna, tym bardziej, że promuje tylko rodzimych producentów. 27 sierpnia na sesji Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników poświęconej między innymi podsumowaniu targów, doceniono ich rozwój, nawet jeśli nieznaczny. Uczestnicy sesji zgodzili się jednak, że mając na uwadze recesję obejmującą większość dziedzin gospodarki, nawet najmniejszy krok naprzód napawa optymizmem.
Sporym zainteresowaniem cieszyła się finalizacja wspólnego dzieła Wielkiej Bursztynowej Bransolety, której tworzenie zapoczątkowano 3 sierpnia podczas Dnia Bursztynu w Gdańsku z inicjatywy Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników przy współpracy z Międzynarodowymi Targami Gdańskimi SA (artykuł o Dniu Bursztynu w czasie Jarmarku Dominikańskiego zamieszczamy na stronie ....... - przyp. red.). Jako że zostały jeszcze wolne okienka do zapełnienia, organizatorzy zaproponowali kontynuację wspólnej zabawy. Ukończona Bransoleta wraz z listą autorów została umieszczona jako eksponat w sali wystawowej Muzeum Bursztynu.
Organizatorzy imprezy tradycyjnie już rozpisali konkurs dla publiczności na najpiękniejszą biżuterię prezentowaną na targach. Rywalizacja była ostra, jednak najwięcej głosów (49 na 350 głosów ważnych) otrzymał komplet - naszyjnik i bransoleta sopockiej firmy Helena. Istotnie, nagrodzona biżuteria wywołała bez mała sensację dzięki swemu nowatorstwu i oryginalności, została bowiem wykonana z drobnych, niebiesko-biało-żużlowych, unikatowych bursztynowych kuleczek. Nowoczesna kolorystyka oraz unikatowa wartość kompletu wzbudziły ogromne zainteresowanie wśród kupców i amatorów bursztynu, co natychmiast wywindowało jego cenę. Jej autorka, Helena Podżorska przyznała w wywiadzie, że aż przez 5 lat zbierała i selekcjonowała materiał do stworzenia tego jednego kompletu biżuterii.
Podobnie jak poprzednie edycje Ambermartu, tak i ta szeroko promowała markę polskiego bursztynu, obejmując swym tematycznym zakresem nie tylko biżuterię bursztynową, lecz także sztukę użytkową, przedmioty dekoracyjne oraz rzeźbę w bursztynie. Zadanie to świetnie spełniła Galeria Projektantów, w której prace prezentowało 13 artystów. Lampy witrażowe z bursztynu autorstwa Edyty Smorawskiej i Marcina Tomaszewskiego oraz mistrza brązownictwa Stanisława Janiszewskiego wzbudzały niekwestionowany podziw. Uwagę przyciągała kompozycja bursztynu i światła w obrazach rzeźbiarskich pochodzącej z Krakowa Barbary Gronuś-Dutko.
Do jednych z najpiękniejszych dzieł wystawionych na targach Ambermart należały cztery krzyże wotywne autorstwa Anny i Krzysztofa Nowińskich, wykonane w drewnie lipowym, ozdobione srebrem i "przebite" bryłami naturalnego, nieoszlifowanego bursztynu o sugestywnych kształtach. Na pytanie o inspirację artyści odpowiedzieli, że każdorazowo o formie dzieła decyduje tylko i wyłącznie bursztyn. Dla Anny i Krzysztofa Nowińskich znaczenie bursztynu przekracza wymiar estetyczny: "Każdy niesie krzyż. Nasz jest bursztynowy, czyli lżejszy".
Targom towarzyszyła również Galeria Sztuki eksponująca prace 12 artystów, między innymi malarstwo, rzeźbę, ceramikę i tkaninę unikatową. Publiczność odwiedzająca targi miała okazję wysłuchać koncertu najmłodszego pokolenia bursztynników z ogniska muzycznego Presto z Rumii oraz Drewnicy.
Kolejna IV edycja Międzynarodowych Targów Bursztynu Ambermart 2003 odbędzie się późnym latem przyszłego roku w dniach 22-24 sierpnia. Natomiast już w dniach 6-9 marca 2003 swój X jubileusz będą świętować Targi Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich Amberif.
Agata Korewo
|