Targi Amberif 2007
Amberif 2007
04/04/2007

Tradycyjne uderzenie dzwonu okrętowego oznajmiło otwarcie 14. Międzynarodowych Targów Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich AMBERIF, które trwały od 14-18 marca. Uroczystego otwarcia dokonał wojewoda pomorski Piotr Karczewski, podkreślając że bałtycki bursztyn od tysiącleci łączy ludzi z całej Europy. Jest jednocześnie jednym z głównych symboli regionu pomorskiego. W dobie konkurencji między miastami Targi AMBERIF dobrze służą wyrabianiu marki Gdańska jako światowej stolicy bursztynu.



Andrzej Spiker, prezes Międzynarodowych Targów Gdańskich SA, witając gości zapowiedział jednocześnie, że tydzień po zakończeniu targów AMBERIF rozpocznie się budowa kolejnej hali wystawienniczej o powierzchni ponad 3500 m2. Pozwoli to na dawno oczekiwane zwiększenie liczby wystawców podczas przyszłorocznej, jubileuszowej edycji Targów. Podczas uroczystości otwarcia Pan Mariusz Gliwiński, prezes Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników wręczył Złotą Odznakę Stowarzyszenia przyznaną prezydentowi Gdańska Pawłowi Adamowiczowi. Władze miasta konsekwentnie dążą do promowania opinii o Gdańsku jako centrum światowego bursztynnictwa. Środowisko branżowe docenia zwłaszcza decyzję o otwarciu Muzeum Bursztynu.. Od kilku miesięcy w ratuszu działa Pełnomocnik Prezydenta do spraw bursztynu – Robert Pytlos.



Podniosłym akcentem pierwszego dnia Targów AMBERIF było przyznanie tytułu Bursztynnika Roku 2006. To prestiżowa nagroda, która począwszy od 1999 roku wieńczy dorobek osób działających w świecie bursztynu. Laureatem tegorocznej edycji został Pan Andrzej Wiszniewski, właściciel firmy Amber Planet z Białegostoku. Podczas wręczania nagrody Przewodniczący kapituły, Wiesław Gierłowski podkreślił wielkie zasługi lauerata dla nauki i badań żywic kopalnych. Pan Wiszniewski przekazał w darze Muzeum Ziemi PAN 2000 okazów mało znanego bursztynu ukraińskiego, w tym 1500 z inkluzjami organicznymi. Jest nauczycielem zawodu bursztynnika, przykładem zawodowej rzetelności. Świeżo upieczony Bursztynnik Roku 2006 podziękował prof. Barbarze Kosmowskiej-Ceranowicz i nieżyjącej już dr Róży Kulickiej, które – jak powiedział - nie odtrąciły go jako człowieka, który przyszedł znikąd po wiedzę, a ich pomoc i życzliwość ukształtowały jego drogę życiową.



Wydarzeniem pierwszego dnia Targów była także premiera srebrnego tryptyku sopockiego artysty Bogdana Mirowskiego. Jest to dzieło łączące ze sobą elementy wykonane ze srebrnej, cienkiej blachy i bursztynowych bryłek. Całość, utrzymana w niepowtarzalnym klimacie, przedstawia średniowieczną pracownię naukową. Po ekspozycji na AMBERIFIE trafić ma do Muzeum Bursztynu w Gdańsku.



Drugi dzień Międzynarodowych Targów Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich AMBERIF zakłócony został informacją o zgłoszeniu kradzieży diamentów należących do belgijskiego wystawcy. Powiadomiona Policja natychmiast rozpoczęła czynności dochodzeniowe. Międzynarodowe Targi Gdańskie SA przeznaczyły kwotę 20.000 złotych jako nagrodę za pomoc udzieloną Policji w odnalezieniu sprawców kradzieży diamentów. W momencie przygotowywanie materiału sprawca pozostawał nieschwytany.



Mimo tego przykrego zdarzenia - pierwszego w historii AMBERIF-u i w ogóle pierwszego w historii Międzynarodowych Targów Gdańskich – impreza przebiegała normalnie. Odbywały się rozmowy i transakcje handlowe oraz sesja naukowa “Rzemiosło artystyczne i wzornictwo w Polsce”. Przypomnijmy, że w tegorocznej edycji Targów uczestniczy 478 wystawców z 14 krajów. Najliczniej reprezentowane są firmy włoskie (43) i litewskie (12).



Podniosłym elementem drugiego dnia było ogłoszenie wyników dwóch konkursów. Pierwszy z nich, organizowany tradycyjnie przez Komisję Złotników i Jubilerów Pomorskiej Izby Rzemieślniczej Małych i Średnich Przedsiębiorstw nosi nazwę “Bursztynowe Rzemiosło”. Jego cel to prezentacja umiejętności zawodowych złotników oraz młodych adeptów złotnictwa, popieranie kształcenia zawodowego oraz kreowanie autorskiego wzornictwa tworzonego zgodnie z indywidualnymi potrzebami. Miarą rangi konkursu był fakt przyznania laureatom dyplomu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W kategorii seniorów (dla osób posiadających dyplom mistrzowski lub świadectwo czeladnika) I nagrodę w dziedzinie “biżuteria męska” wręczono Markowi Mikickiemu z firmy Design Gdynia. Zwycięzcą w dziedzinie “ przedmiot sakralny” został Leszek Jerzy Sobiech z firmy “Rydwan” Gdynia. Nagrodzono także Ireneusza Kierzkiewicza z Wejherowa i Macieja Łobockiego ze Starogardu Gdańskiego.

W kategorii juniorów ( do 22 lat) w dziedzinie “biżuteria dziecięca” laureatem został: Mieczysław Łokaj z Silver & Amber Gdynia. Druga nagroda przypadła Olafowi Chałaj-Batoremu z Pracowni Złotniczej Gdynia.



Swoją nagrodę za najbardziej nowatorski projekt eksponowany na Targach przyznali studenci Katedry Biżuterii Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. “Bursztynową kulę” otrzymała firma ART 7 Wojciecha Kalandyka.



Podczas ceremonii wręczania nagród starszy cechu złotników i jubilerów Karol Kowalski zaapelował do kolegów o działania na rzecz kształcenia nowych kadr. “Osiągnęliście sukces – teraz pamiętajcie o następcach” – powiedział.



W trzeci dzień gościem targów Amberif był Marszałek Senatu RP Pana Bogdan Borusewicz, honorowy patron Targów. Marszałek Borusewicz jest absolwentem słynnego Liceum Plastycznego w Gdyni. W rozmowach z wystawcami poruszał także problemy szkolnictwa zawodowego.



Ogromnym zainteresowaniem cieszyło się przedpołudniowe seminarium prowadzone przez przedstawicielkę Wysokiej Rady Diamentów HRD Panią Ann Van Spaendonk. Przedmiotem wykładu był proces certyfikacji diamentów i tworzenie swoistych “paszportów” każdego okazu, możliwych do zweryfikowania na całym świecie. Sporym zaskoczeniem dla części publiczności był wykład przygotowany przez Paolo Novembri, reprezentanta Grupy TJF z Londynu - zajmującej się analizowaniem i przewidywaniem trendów w modzie i sztuce jubilerskiej. Na obszerną relacje z obydwu wydarzeń zapraszamy na strony 20 i 21.



Przedostatni dzień targów Amberif upłynął pod znakiem spotkań i seminariów istotnych dla branży bursztynniczej i jubilerskiej oraz wielkiej Gali Mody i Bursztynu w siedzibie Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. Dyskutowano o problemach wydobycia surowca bursztynowego zarówno ze złóż polskich jak i z mających obecnie największe znaczenie złóż ukraińskich na pograniczu Wołynia i Polesia. Poruszano również sprawy związane z intensywnym wchodzeniem na rynek wyrobów z innych, młodych żywic kopalnych z rejonów Ameryki Południowej.



Optymistycznie podsumowywano także obrady Izby Rzeczoznawców Jubilerskich. W Gdańsku doszło do porozumień, które pozwolą na uzgodnienie działań podejmowanych przez firmy i artystów skupionych w tej branży.

Wieczorną Galę Mody i Bursztynu otworzyła kolekcja “Stale – Przemiany” autorstwa młodych projektantek z Warszawy – Patrycji Smirnow i Ewy Morki oraz laureata tegorocznego konkursu Mercurius Gedanenis – Pawła Kaczyńskiego. W sumie zaprezentowano osiem kolekcji, jak zwykle gorąco dyskutowanych w kuluarach. Podczas Gali Mody i Bursztynu ogłoszono wyniki prestiżowego Konkursu Jubilerskiego MERCURIUS GEDNENSIS 2007. Poddano ocenie 47 prac zgłoszonych przez 28 osób i firm. Jury po przewodnictwem Paolo Novembri z brytyjskiej firmy TJF przyznało Grand Prix Amberif 2007 Panu Pawłowi Kaczyńskiemu z Warszawy za naszyjnik i bransoletę “Blask”, wykonane ze srebra i bursztynu. W uzasadnieniu podkreślono nowy wyraz artystyczny tego projektu, uzyskany przy użyciu nowatorskich technik.



Złoty medal Amberif 2007 w kategorii Mistrzostwo Jubilerskie otrzymała firma Marek Mikicki Design z Gdyni za naszyjnik z białego złota i bursztynu. Autorem nagrodzonej pracy, o nazwie “Dwa oblicza” jest Pan Marek Mikicki. To drugi na tegorocznym AMBERIF-ie sukces tego artysty, którego inny projekt zwyciężył w konkursie “Bursztynowe Rzemiosło”, ogłoszonym przez Pomorską Izbę Rzemieślniczą Małych i Średnich Przedsiębiorstw.



W kategorii “Wzornictwo” przyznano dwa wyróżnienia. Otrzymali je: firma ART 7 z Gdańska za kolię “Stalaktyt”, wykonaną ze srebra i bursztynu, autorstwa Pana Macieja Rozenberga oraz Pani Paulina Binek z Gdańska za naszyjnik i pierścionek z wełny i bursztynu.



Podobne wyróżnienia w kategorii “Mistrzostwo jubilerskie” otrzymali: firma Amber Apple: z Gdańska za wieczne pióro autorstwa Ryszarda Wycichowskiego oraz firma Gracja z Sopotu za nóż autorstwa Jarosława Westermarka.



Uroczyście uhonorowano laureatów konkursu 11. Międzynarodowego Konkursu na Projekt Biżuterii z Bursztynem ELEKTRONOS 2007. Jury oceniało 90 prac, które napłynęły z 12 krajów nagrodę główną otrzymała Angelina Stoykowa z Bułgarii, a pozostałe nagrody: Dorota Kos i Klementyna Pielaszkiewicz, obie z Gdańska.



Klementyny Pielaszkiewicz laureatka srebrnej nagrody, ufundowanej przez YES Biżuteria:

Konkurs był jak co roku wyzwaniem. Pomysły na interpretację krążyły po głowie i nie dawały spokoju. Najlepsza inspiracja przyszła dopiero wraz z pięknym filmem Toma Tykwera "Pachnidło". Zapach palonej żywicy drzewa, kadzidła czy też bursztynu, przywołuje obrazy liturgii chrześcijańskiej. Okadzanie jest uświęcaniem i okazywaniem czci a unoszący się dym jest symbolem kontaktu człowieka z Bogiem. Praca która powstała próbuje zawrzeć te mistyczne a jednocześnie tak naturalne aspekty bursztynu.

Delikatny dym, skupienie postaci i lekko rozświetlony, odwieczny bursztyn ujęty czule w dłoniach... "

Podczas Gali wręczono także nagrody za najlepsze stoiska. Amberif Stand Award w kategorii “Bursztynowa ekspozycja” otrzymała firma Monika & Co z Wołomina, zaś w kategorii “Złota ekspozycja” – firma KIM –ART. z Warszawy.





Ostatni dzień Targów AMBERIF przeznaczony był dla szerokiej publiczności. Mimo niesprzyjającej pogody kilka tysięcy mieszkańców Pomorza podziwiało zgromadzone w czterech salach wystawienniczych dzieła sztuki bursztynniczej i jubilerskiej.



W niedziele ogłoszono także wyniki konkursu publiczności na najatrakcyjniejszy produkt Targów. Nagrodę główną zdobyli Paulina Binek i Janusz Wosik - Pracownia Autorska.

Podczas podsumowującej imprezę konferencji prasowej Zarząd Międzynarodowych Targów Gdańskich SA oraz zaproszeni goście przedstawili informacje i opinie na temat tegorocznego AMBERIF-u.



Prezes MTG SA Andrzej Spiker podał, że gościliśmy 480 wystawców w tym 71 firm z 14 krajów. Przez pierwsze 4 dni odwiedziło nas 6 500 osób związanych z branżą z 40 krajów świata. Podczas niedzielnego dnia otwartego 2 600 osób zakupiło bilety wstępu. Z przebiegu imprezy zadowoleni są zarówno eksporterzy jak i kupujący. Podczas seminariów i sesji naukowych poruszano ważne dla branży problemy – m.in. zasobów surowcowych i certyfikacji. Omówiono sprawy wzornictwa i szkolnictwa zawodowego. Ponownie rangę imprezy podniosła wizyta przedstawicieli Światowej Rady Diamentów, która postrzega Polskę jako rynek o rosnącym znaczeniu.



Odnosząc się do incydentu z zaginięciem bądź kradzieżą diamentów belgijskiego wystawcy z targowego depozytu prezes Andrzej Spiker powiedział, że jest to wydarzenie przygnębiające. Przyznał również, że incydent oznacza porażkę w „starciu ze znakomicie zorganizowaną, prawdopodobnie międzynarodową przestępczością. Ale każda porażka może być nauką. Skoro okazało się, że stosowany i ulepszany przez lata system nie był doskonały, będziemy musieli go ulepszyć” Podkreślił, że AMBERIF nie jest odosobnionym przypadkiem wśród innych imprez jubilerskich na całym świecie i że kradzieże diamentów, na skalę przekraczającą gdański przypadek, zdarzają się bardzo często.



Na podstawie materiałów prasowych


Gala Mody i Bursztynu - Kolekcja Bursztynnik Roku 2006 Andrzej Wiszniewski oraz jury