Targi I.H.M. Międzynarodowe Targi Rzemiosła
I.H.M. Międzynarodowe Targi Rzemiosła
15/04/2004

Wyniki 56. targów I.H.M., które odbyły się między 4 a 10 marca br. i równoległych targów Garten München są dowodem na poprawę sytuacji i wzrost koniunktury w branży rzemieślniczej. Dało się to zauważyć również w nastrojach panujących wśród wystawców i gości. Monachijskie targi odwiedziło 220 000 (w roku ubiegłym 225 000) zainteresowanych z kraju i zagranicy, głównie zaś z państw, które wkrótce staną się członkami UE.

Wyniki 56. targów I.H.M., które odbyły się między 4 a 10 marca br. i równoległych targów Garten München są dowodem na poprawę sytuacji i wzrost koniunktury w branży rzemieślniczej. Dało się to zauważyć również w nastrojach panujących wśród wystawców i gości. Monachijskie targi odwiedziło 220 000 (w roku ubiegłym 225 000) zainteresowanych z kraju i zagranicy, głównie zaś z państw, które wkrótce staną się członkami UE.



W tegorocznych Międzynarodowych Targach Rzemiosła wzięli udział przedstawiciele 45 krajów, w tym oficjalny zbiorowy udział miało 9 krajów -Włochy, Chorwacja, Austria, Polska, Rosja, Serbia, Słowacja, Słowenia i Czechy. Impreza okazała się sukcesem głównie dla wystawców - 17% spośród nich wystawiło sobie ocenę celującą lub bardzo dobrą, 42% zaś ocenę dobrą. Wystawcy podkreślają, że I.H.M. są dobrą okazją do rozwijania istniejących już kontaktów biznesowych oraz do czerpania informacji o nowinkach w branży. 49% wystawców oczekuje bardzo dobrego, względnie dobrego rozwoju interesów, dzięki nowym kontaktom nawiązanym na targach. Natomiast udział fachowców z branży wzrósł z 62% do 67%. Dowodzi to faktu, iż w rzemiośle wzrasta gotowość podejmowania nowych inwestycji.



Ogólna poprawa nastrojów w branży

Tak dobre wyniki targów to konsekwencja ogólnej poprawy klimatu gospodarczego w branży - 13% fachowców zajmujących kierownicze stanowiska obecną sytuację gospodarczą w branży określa jako świetną lub bardzo dobrą. Kolejne 30% określa ją jako dobrą, a 57% ankietowanych podało, że planuje w przyszłości nowe inwestycje we własnych przedsiębiorstwach. Wystawcy o aktualnej sytuacji w branży nie wyrażają się wprawdzie tak optymistycznie jak ich klienci, ale również i wśród nich liczba ocen dobrych i bardzo dobrych wzrosła w porównaniu do roku 2003 o około 4%.

Wzrost gotowości do dokonywania nowych inwestycji uwidacznia się również w licznym udziale poszczególnych grup wystawców. Wśród ofert przygotowanych specjalnie dla zwiedzających najlepiej zaprezentowały się działy - wyposażenia wnętrz, mebli, biżuterii oraz rzemiosło artystycznego.



Pokazy specjalne

Jedną z cech charakterystycznych targów I.H.M. jest duża liczba pokazów specjalnych i wystaw osiągnięć. Również i w tym roku spotkały się one z dużym zainteresowaniem ze strony publiczności. Chętnie oglądanymi prezentacjami były pokazy z branż rzemiosło i sport, biżuteria oraz energia i środowisko.

Równie typowy dla tych targów jest ramowy program polityczny oraz oferta doradcza i konsultacyjna. W ciągu kilku dni odbyły się np. rozmowa na szczycie niemieckiej gospodarki z kanclerzem Gerhardem Schrőderem, z prezesem BDA Dieterem Hundtem, prezesem BDI Michaelem Rogowskim czy z prezesem ZDH Dieterem Philippem.



Jewels of Origin

Międzynarodowe Targi Rzemiosła w Monachium przyjęły się już tradycyjnie jako miejsce, w którym odkrywane i kreowane są nowe prądy i pomysły dotyczące produkcji biżuterii. Fakt ten cieszy tym bardziej, iż na tegorocznej imprezie, w hali A2 swoją ofertę całemu światu pokazała nowa grupa wystawców Jewels of Origin czyli 20 niezależnych projektantów biżuterii. Ambicją ich było to, by w swojej biżuterii połączyć rzemiosło ze sztuką. Prezentowane były zatem wysokogatunkowe wyroby małoseryjne oraz pojedyncze, unikatowe sztuki, wykonane z klasycznych metali szlachetnych, jak też z materiałów eksperymentalnych. Kluczową rolę odgrywało tu kryterium oryginalności - biżuteria i poprzedzająca jej wykonanie inspiracja pochodzą "z pierwszej ręki". Stoiska były otwarte - dosłownie i w przenośni - na zwiedzających. Konsultacji udzielali sami projektanci, zachęcając jednocześnie do odkrycia własnego stylu. Ponadto w ramach targów wystawcy wzięli udział w specjalnie dla nich przygotowanym seminarium - co zrobić, by wkład włożony w prezentację własnych dokonań na imprezach wystwienniczych przełożył się na optymalny sukces. Większość wystawców to członkowie Stowarzyszenia Wyrobów Złotniczych, które jest organizacją o charakterze międzynarodowym i pełni funkcję stróża jakości i gwaranta oryginalności.



Wystawcy z Europy Wschodniej

Planowane na maj przyjęcie do Unii Europejskiej dziesięciu nowych członków będzie dla Europy bez wątpienia najważniejszym wydarzeniem 2004 roku oraz najbardziej ambitnym i interesującym przedsiębiorczym wyzwaniem dla wszystkich branż, a w szczególności dla rzemiosła i średnich przedsiębiorstw. I głównie tym problemem zajmowali się referenci i uczestnicy Dnia Europejskiego na I.H.M. Podczas sesji dyskutowano o tym jak wygląda rzeczywistość gospodarcza rozszerzającej się na Wschód UE, dlaczego Europa Wschodnia jest nowym rynkiem dla rzemiosła oraz na jakie wyzwania kulturowe nastawić się muszą przedsiębiorstwa w procesie umiędzynarodowienia. Ta wspólna inicjatywa GHM Gesellschaft für Handwerksmessen oraz The Journal of Europe ma stać się impulsem do aktywnego wsparcia nowych krajów członkowskich.

Do najwierniejszych wystawców prezentujących się na targach I.H.M. należą Chorwaci. Już po raz dwunasty biorą oni udział w tych największych na świecie targach gospodarki rzemieślniczej. Tuż za Chorwatami uplasowali się Czesi, którzy już dziewiąty raz z rzędu prezentowali swoje osiągnięcia przed niemieckimi rzemieślnikami. Z jednej strony zachwalali oni swoje regiony i wskazywali na ich ogromny potencjał rozwojowy, a z drugiej strony jednak wyrażali gotowość do podjęcia partnerskiej współpracy. Duże zaangażowanie wykazują od kilki lat również Polacy. W tamtym roku 15 firm na stoisku polskim prezentowało swoją ofertę, głównie z zakresu rzemiosła artystycznego. Do tego jeszcze trzej samodzielni wystawcy. W tym roku Polskę reprezentowały dwie firmy - Hortplant z Nekli i Sari z Wrocławia, obie zajmujące się kowalstwem artystcznym. Przedstawiciele pozostałych krajów udzieli w targach raczej w charakterze zwiedzających.



Następna edycja targów I.H.M. odbędzie się w dniach od 10 do 16 marca 2005 roku. Organizacją polskiego stoisko narodowego zajmą się Międzynarodowe Centrum Targowe oraz Pracownia Sztuk Plastycznych.



Ewelina Wdziękońska

na podstawie Sprawozdania końcowego I.H.M. 2004