Międzynarodowe Targi Biżuterii i Zegarków Warszawski Złoty Czas 2003
18/11/2003
Tegoroczne targi Warszawski Złoty Czas 2003 odbyły się w dniach 3-5 października w Centrum Kongresowo-Wystawienniczym Gromada w Warszawie, a organizatorami imprezy, podobnie jak w roku ubiegłym, byli Krajowa Izba Gospodarcza Jubilersko-Zegarmistrzowska, Ogólnopolski Klub Postępu Technicznego w Zegarmistrzostwie im. A.N. Patka oraz firma Expo Styl.
Tegoroczne targi Warszawski Złoty Czas 2003 odbyły się w dniach 3-5 października w Centrum Kongresowo-Wystawienniczym Gromada w Warszawie, a organizatorami imprezy, podobnie jak w roku ubiegłym, byli Krajowa Izba Gospodarcza Jubilersko-Zegarmistrzowska, Ogólnopolski Klub Postępu Technicznego w Zegarmistrzostwie im. A.N. Patka oraz firma Expo Styl.
W Centrum Kongresowo-Wystawienniczym Gromada na powierzchni 2000 m2 zaprezentowało się 60 firm, m.in. Arkadiusz Sypniewski, Berus, Enthone, Famet, Firma Gajewski, Gabryel, Gliwenturex, Hausner, Jubilerstwo Tadeusz Marcinkowski, Kar-Gold, Lisiewski Group, Matusewicz, Rodium, Jerzy Stefanek.
W roku poprzedzającym przystąpienie Polski do Unii Europejskiej targom towarzyszyło szereg imprez pokazujących różne oblicza polskiego złotnictwa, jego europejskie korzenie i tradycje.
Targom Warszawski Złoty Czas 2003 towarzyszyło wiele wystaw, ekspozycji i konferencji:
- II Międzynarodowa Konferencja Galwanotechników, organizator Polskie Towarzystwo Galwanotechniczne,
- Bursztynowa Komnata - historia rekonstrukcji - kwartalnik "Polski Jubiler,
- Dolnośląskie chryzoprazy - wystawa Muzeum Ziemi PAN w Warszawie,
- Historyczna biżuteria wojskowa i jubilerskie insygnia władzy wojskowej - ekspozycja Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie,
- Kamienie szlachetne świata - ekspozycja Polskiego Towarzystwa Gemmologicznego,
- bezpłatna wycena i ocena biżuterii, zegarków i kamieni szlachetnych - eksperci Stowarzyszenia Rzeczoznawców Jubilerskich,
- promocja i sprzedaż albumu "Rody jubilerskie w Polsce" - wydawca Dom Jubilerski A&A,
- promocja i sprzedaż książki "Miary masy kamieni jubilerskich oprawionych" - wydawca Tomasz Sobczak,
- Pióra XXI w. marki Fisher - firma Jordana,
- Unikatowa biżuteria współczesna - Jubilerstwo Tadeusz Marcinkowski,
- Unikatowa biżuteria antykwaryczna - Antykwariat Jacek Zięta,
- Pirackie hity na rynku zegarków, Jerzy R. Grzelak,
- Nowa marka Fashion Studio - pokaz mody Magazynu Mody Fashion.
W tym roku miało miejsce jedno z najważniejszych wydarzeń w historii nowożytnej sztuki bursztynniczej a było nim oddanie zrekonstruowanej Komnaty Bursztynowej w pałacu w Carskim Siole. Na targach zaprezentowano unikatowe zdjęcia z prac nad rekonstrukcja i efekt pracy wybitnych specjalistów z dziedziny konserwacji bursztynu.
Na wystawie "Historyczna biżuteria wojskowa i jubilerskie insygnia władzy wojskowej" zorganizowanej przez Muzeum Wojska Polskiego zaprezentowano niezwykle ciekawe eksponaty sztuki złotniczej, takie jak złocone zbroje turniejowe, paradna broń i najwyższe historyczne ordery i odznaczenia. Wśród zgromadzonych w Muzeum Wojska Polskiego dzieł sztuki, pamiątek oraz zabytków kultury materialnej ważne miejsce w dokumentowaniu tradycji oręża polskiego zajmują przykłady rzemiosła artystyczno-złotniczego i jubilerskiego. Zaliczyć do nich można osobiste pamiątki po znanych wodzach i dowódcach - tzw. "biżuteria wojskowa", którą stanowią pierścienie pułkowe i oficerskich, papierośnice, a także inne obiekty osobistego użytku pokazujące kunszt sztuki jubilerskiej i złotniczej. Na szczególną uwagę zasługiwały m.in. suita 24 miniatur ks. Druckiego-Lubeckiego, XIX w., złota Gwiazda Orderu Orła Białego po gen. Dąbrowskim, Krzyż za zdobycie Bazarżika, Order Domowy ks. Lippe, złote pudełeczko na wykałaczki gen. Chłopickiego, buzdygan w stylu tureckim po hetmanie Stanisławie Jabłonowskim, rząd husarski Oskierki z I poł. XVII w. oraz inkrustowany złotem pistolet Walther PPK generała Kutschery.
Na wystawie "Dolnośląskie chryzoprazy" zorganizowanej przez Muzeum ziemi PAN zaprezentowano wspaniałą kolekcję chryzoprazów, której uzupełnieniem były próbki skał, rud i minerałów niklonośnych, z którymi związana jest obecność chryzoprazu.
Prezentacja naturalnych kamieni szlachetnych przygotowana przez Polskie Towarzystwo Gemmologiczne umożliwiła zwiedzającym zapoznanie się z cennymi kamieniami jubilerskimi, m.in. akwamarynami, chryzoberylami, diamentami, oliwinami, opalami, rubinami, szafirami, szmaragdami i turmalinami, pochodzącymi ze złóż australijskich, birmańskich, brazylijskich, kolumbijskich i tajlandzkich. Ekspozycję uzupełniono prezentacją największej na świecie książki o kamieniach szlachetnych autorstwa F. Benescha "Turmaliny" oraz wystawą replik najsłynniejszych diamentów świata.
Magazyn Mody Fashion zaprezentował nową markę Fashion Studio, dla której kolekcję zaprojektował Piotr Kałuża. Kolekcja inspirowana jest ulicami światowych stolic mody i pokazuje, jakie trendy będą obowiązywały wiosną i latem 2004.
W tym aspekcie targi Warszawski Złoty czas 2003 przysłużyły się promocji polskiego złotnictwa.
|