Targi PSI WARSZAWA 2003
PSI WARSZAWA 2003
11/04/2003

W dniach od 5 do 7 lutego w Warszawie odbyła się polska premiera największych w Europie targów artykułów reklamowych i promocyjnych

5 lutego br. o godz. 10.00 otwarte zostały Międzynarodowe Targi Artykułów Reklamowych PSI Warszawa 2003 - pierwsza polska edycja największej imprezy wystawienniczej przemysłu reklamowo - promocyjnego w Europie. Organizatorami warszawskich targów byli Prasent Service Institut GmbH, Reed Exhibitions - największy organizator targów na świecie oraz Zarząd Targów Warszawskich Biura Reklamy S.A.

Targi otworzyli: Grażyna Karłowska - Sekretarz Generalny Zarządu Targów Warszawskich Biura Reklamy S.A., Hans Joahim Erbel - Prezes Reed Exhibitions Deutschland, Jerzy Bujok - Sekretarz Generalny Krajowej Izby Gospodarczej - Dyrektor Centrum Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Leon Warecki - Wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia Menedżerów w Polsce. Goście honorowi targów zwrócili uwagę na rolę targów artykułów reklamowych i rynku promocyjnego.

Pan Erbel gratulując przygotowania targów podziękował za dobrą współpracę polskiemu partnerowi - Biuru Reklamy S.A. Prezes Warecki zauważył, że w okresie stagnacji gospodarczej umiejętność skutecznego dotarcia do klientów opiera się często na zainteresowaniu potencjalnego odbiorcy elementem wyróżniającym przedstawianą ofertę lub jej producenta. Dlatego tak ważne jest odpowiednie dobranie przedmiotów identyfikujących przedsiębiorstwo. Pan Dyrektor Bujok stwierdził natomiast konieczność otwarcia się polskiego rynku na doświadczenia firm w krajach sąsiadujących, które poznały wartość odpowiednio prowadzonej polityki reklamowej, szczególnie w relacjach z partnerami zagranicznymi.



Wystawcy i zwiedzający

Wystawcami na tej imprezie były wyłącznie firmy - członkowie międzynarodowej organizacji PSI (Prasent Service Institut GmbH). W targach wzięły udział 63 firmy z 12 krajów, w tym z Belgii, Szwajcarii, Czech, Niemiec, Hiszpanii, Francji, Holandii, Włoch, Finlandii, Turcji oraz Hong Kongu.

Wprowadzona po raz pierwszy w historii PSI formuła "Concept Professionals", liberalizującą zasady dostępu do targów została dostosowana do specyfiki polskiego rynku i stworzyła unikalną okazję odwiedzenia targów nie zrzeszonym dotychczas firmom sektora promocji i reklamy. Na targach spotkali się producenci i dystrybutorzy artykułów reklamowych, przedstawiciele agencji promocyjnych, specjalistyczne media i osoby zaangażowane w tworzenie sektora usług marketingowych w Polsce i za granicą. Targi odwiedziło około 1500 osób związanych bezpośrednio z rynkiem reklamowym i promocyjnym, reprezentujących 24 kraje (m.in. Niemcy, Francję, Finlandię, Rosję, Litwę, Belgię, Szwajcarię, Wielką Brytanię, Estonię, Portugalię, Łotwę, Węgry, Ukrainę). Na targach pojawili się także goście z odległych (USA) i egzotycznych miejsc (Barbados).

Prawie 20% zwiedzających skorzystało z systemu pre-rejestracji, czyli wcześniejszego zgłoszenia udziału w targach, zapewniającego ponadto możliwość zaplanowania pobytu na targach. W ramach projektu "jeden bilet - dwie wystawy", członkowie PSI mogli po okazaniu karty wstępu na targi PSI w Dusseldorfie bezpłatnie zwiedzać warszawskie targi.

Na targach działało Centrum Prasowe. Zaakredytowało się 87 dziennikarzy reprezentujących dzienniki (Życie Warszawy, Puls Biznesu) stacje radiowe (Radio PIN, Radio ESKA, Polskie Radio BIS), telewizję (Polsat 2, Warszawski Ośrodek Telewizyjny), jak i pisma branżowe, zajmujące się tematyką reklamy i marketingu. Patronem medialnym targów był miesięcznik "Świat Druku", a partnerem medialnym "Gifts Journal" i "Business Media - office, paper & btl". Na targach zaprezentował się także miesięcznik "Papierniczy Świat".

Elektroniczny system rejestracji wystawców i zwiedzających zrealizowała firma CARDIS S.A.

Rynki europejskie

PSI (Prasent Service Institut GmbH) to międzynarodowa organizacja, której celem jest rozwój rynku artykułów reklamowych. PSI zajmuje się także pośredniczeniem i komunikacją pomiędzy producentami (ponad 2200 przedsiębiorstw z 30 krajów) i dystrybutorami (około 4700 firm z 83 krajów). PSI - założone w 1960 roku przez Waltera Junga - powstało w celu usystematyzowania niemieckiego rynku artykułów reklamowych, który w latach sześćdziesiątych był mocno rozproszony i nie miał szans na dynamiczny rozwój. Stworzenie struktur PSI pozwoliło na rozszerzenie rynków zbytu, a dla dystrybutorów pozyskania nowych źródeł towaru, co przyczyniło się do ekspansji branży artykułów reklamowych.

Dzięki rozwojowi eksportu w latach siedemdziesiątych zmieniła się struktura rynków Europy Zachodniej. PSI rozpoczęło wtedy aktywną działalność na rynkach wielu krajów, czego efektem było stworzenie silnego sektora gospodarczego w ramach jednej struktury organizacji branżowej. PSI prowadzi dla swoich członków badania rynków europejskich, oferuje im serwis informacyjny o produktach, bazy danych producentów i dystrybutorów, własny biuletyn (PSI Journal) oraz możliwość prezentacji na stronach internetowych. Członkowie PSI mogą bezpłatnie uczestniczyć w odbywających się w Stanach Zjednoczonych (Chicago, Las Vegas, Orlando) ASI Shows, organizowanych przez amerykańską organizację ASI (Advertising Speciality Institute).

Szczególną formą prezentacji branży artykułów reklamowych są targi PSI, które odbywają się w Dusseldorfie i Paryżu. Targi organizowane są przez Reed Exhibition - największą międzynarodową korporację targową. Dzięki współpracy lokalnych oddziałów REC - Reed Exhibitions w Niemczech oraz Reed Exposition we Francji, ostatnie edycje targów zgromadziły rekordową liczbę wystawców i zwiedzających: w Paryżu zaprezentowało się 215 firm z 14 krajów, na jubileuszowych 40 targach w Dusseldorfie liczba wystawców przekroczyła 830, przy prawie 15000 zwiedzających. Obie wystawy przeznaczone są wyłącznie dla członków PSI.



PSI w Polsce

Polska jest stosunkowo młodym rynkiem reklamy, który dzięki dynamice rozwoju gospodarczego ostatnich lat i wejściu zachodnich agencji marketingowych, bardzo szybko się rozwinął i osiągnął standardy europejskie. Jednocześnie Polska pełni rolę pomostu pomiędzy krajami Unii Europejskiej a Rosją i krajami Europy Środkowo - Wschodniej. Rynek artykułów reklamowych w Polsce potrzebuje profesjonalizacji zarówno w celu poszerzania dostępnego asortymentu, jak i pozyskania nowych możliwości dystrybucji. Sytuacja wśród finalnych odbiorców artykułów reklamowych jest obecnie bardzo zróżnicowana - jedni ograniczyli zakupy, inni zmienili ich asortyment, a niektórzy wydają teraz na reklamę znacznie więcej niż w latach ubiegłych.

Przedstawicielem PSI w Polsce jest Biuro Reklamy S.A. Powstanie Przedstawicielstwa PSI w Warszawie ma na celu stworzenie jak najszerszej platformy kontaktów handlowych dla branży reklamowej. Zaistnienie struktur PSI w Polsce pozwala jej członkom na łatwiejsze i efektywniejsze korzystanie z szerokiej palety usług serwisowych, gwarantowanych firmom zrzeszonym w Prasent Service Institut w całej Europie.