Targi ŚWIAT KANCELARII - Targi Artykułów Biurowych i Szkolnych w Kijowie
ŚWIAT KANCELARII - Targi Artykułów Biurowych i Szkolnych w Kijowie
01/06/2004

W dniach od 01 do 05 kwietnia 2004 w Kijowie na Ukrainie odbyły się targi artykułów biurowych i szkolnych, organizowane przez firmę wystawienniczą Acco International i Ukraińskie Stowarzyszenie Dostawców Towarów Kancelaryjnych. Patronat honorowy objęli Pierwszy Wicepremier Ukrainy Pan Mikoła Azarow oraz Prezydent Izby Handlowo-Przemysłowej Ukrainy Pan Sergij Skripczenko.

W tegorocznej, piątej już edycji największych i najbardziej prestiżowych targów branży biurowo-szkolnej na Ukrainie wzięło udział 119 wystawców głównie z Ukrainy ale również z Rosji, Turcji i Polski. Przedstawiciele organizatora podkreślali, że pięć lat doświadczeń związanych z ciągłym rozwojem "Świata Kancelarii'', zaowocowało w postaci największej dotychczas imprezy targowej o zasięgu międzynarodowym.

Organizatorzy rozesłali ponad 14.000 zaproszeń skierowanych zarówno do pośredników zajmujących się dystrybucją towarów biurowych i szkolnych jak i do klientów końcowych zainteresowanych nowościami. Według organizatora targi odwiedziło ponad 10.000 gości, w tym wielu obcokrajowców pragnących pozyskać informacje na temat sprzedaży produktów i rozwoju rynku biurowo-szkolnego na Ukrainie.

Wystawcy zaprezentowali swoją ofertę na stoiskach rozmieszczonych w dwóch pawilonach, które zajęły powierzchnię około 3.000 m2. Na uwagę załugiwał fakt indywidualnych aranżacji większości stoisk i doskonałej prezentacji oferowanych wyrobów - zarówno tych importowanych jak i produkowanych bezpośrednio na Ukrainie.



Kijowskie targi to miejsce spotkań dostawców i odbiorców oraz czas seminariów i prezentacji. W ciągu trzech dni swoje marki oraz sposoby ich dystrybucji prezentowali między innymi przedstawiciele Acco, Bantex, Brunnen, Esselte, Inoxcrom, Parker, Plastpol, Rotring, Novus, Sax, Stabilo, Waterman, Zebra. Wszystkie seminaria i pokazy cieszyły się olbrzymim zainteresowaniem ze strony odwiedzających. W wielu przypadkach sale zostały wypełnione do ostatniego miejsca. Prelegentami byli szefowie sprzedaży eksportowej producentów oraz menedżerowie marketingu i sprzedaży poszczególnych marek z firm prowadzących dystrybucję na Ukrainie.



Ukraiński rynek artykułów biurowo-szkolnych staje się z każdym rokiem bardziej stabilny i przewidywalny. Ważne miejsce na mapie kluczowych dostawców, importerów zajmują duże firmy reprezentujące wiele marek zarówno z Europy jak i Dalekiego Wschodu. Do najważniejszych i zarazem największych firm należą: Devaros, Dumka, GTL, Import-Office, Nowa Komercja, Papyrus, iTEM, Planeta Service, Paper House.

Coraz częściej ukraińscy przedsiębiorcy zerkają w stronę Chin i decydują się na współpracę z partnerami z kraju Środka w zakresie produkcji artykułów szkolno-biurowych.

Budując samodzielnie własne marki wykorzystują doświadczenia zdobyte między innymi dzięki kontaktom handlowym z Polskimi przedsiębiorcami. Na razie w przeważającej mierze są to artykuły do pisania, galanteria biurowa, artykuły szkolne i dziecięce ale nie wykluczone, że w przyszłości grupy towarowe zostaną poszerzone o kolejne produkty z Chin.



Mimo to nadal ważnymi partnerami handlowymi pozostają producenci i dystrybutorzy z Polski. Dlatego warto aby nasza obecność na Ukrainie była pielęgnowana i rozwijana w czym z pewnością może być pomocne uczestnictwo Polski w Unii Europejskiej. Polskie wyroby takich firm jak Bantex, Donau, Dual, Esselte, Granit, Panta Plast, Rystor czy TOP 2000 są bardzo dobrze postrzegane i chętnie kupowane przez ukraińskich klientów.

Należy pamiętać, że na Ukrainie żyje ponad 50 milionów ludzi, potencjalnych konsumentów, którzy powoli ale skutecznie budują rynek i na pewno w przyszłości mogą stać się jednym z najważniejszych krajów zbytu w Europie Wschodniej. Wykorzystajmy więc nasze dobre kontakty z sąsiadami ze Wschodu i w oparciu o podobne cechy charakteru Polaków i Ukraińców budujmy wspólną przyszłość.



Dla piszącego powyższą relację to trzeci pobyt na targach ''Świat Kancelarii". Tegoroczna impreza podobnie jak poprzednie, tętniła życiem, było dużo zwiedzających, ładne stoiska, miła i serdeczna atmosfera. Prezentacje i seminaria towarzyszące targom niewątpliwie wzbogaciły je i zachęciły odwiedzających do wyjątkowo licznego przybycia. Ukraińscy dystrybutorzy i importerzy wykorzystywali tego typu spotkania do przekazania wiedzy o produktach oraz podjęcia próby budowy struktur sprzedaży.

Oczywiście wystawa odbywająca się w pięknym, wiosennym Parku Puszkina była także miejscem spotkań towarzyskich i nieformalnych dyskusji. Atmosfera przyjaźni i sympatii była widoczna na prawie każdym stoisku. Aż łza się w oku kręciła wspominając dawne edycje targów Meeting-Premiera.

Ciekawe jak szybko nasi sąsiedzi z Ukrainy podążą naszym krokiem i przejdą do "prozy życia".



Tomasz Kisielewski