XI MIĘDZYNANRODOWE TARGI KOWIEŃSKIE
20/10/2004
Wspólnie w Unii. Najstarsza i jedna z dwóch największych, organizowanych poza granicami kraju, polskich wystaw zakończyła się 17 października. Tegoroczna ekspozycja, odbywająca się, podobnie jak w roku ubiegłym pod patronatem prezydentów Aleksandra Kwaśniewskiego i Valdasa Adamkusa oraz wicepremiera ministra gospodarki Jerzego Hausnera, zgromadziła 116 polskich i polsko-litewskich i litewskich firm. Organizator wystawy, którą odwiedziło ponad 15 tys. wystawców, Polsko-Litewska Izba Gospodarcza Rynków Wschodnich, postawił sobie za cel pomoc w nawiązaniu kontaktów handlowych między przedsiębiorcami obu krajów i szerzej z Łotwy, Obwodu Kaliningradzkiego, Białorusi, Mołdowy. Temu samemu celowi służyło Seminarium Gospodarcze Polska-Litwa.
Na wystawę przybyli Jolanta Danielak - Wicemarszałek Senatu, Andrzej Majkowski – Dyrektora Biura ds. Międzynarodowych w Kancelarii Prezydenta RP i Edminas Bagdonas – Radca Prezydenta Republiki Litwy, wiceministrowie gospodarki rządu RP i RL Mirosław Zieliński i Alina Maciulute, Poseł Irena Nowacka, wiceprzewodnicząca Zgromadzenia Poselskiego Sejmu RP i Sejmasu RL. Ambasadorowie Jerzy Bahr i Egidius Meilunas. Dyrektor departamentu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Republiki Litwy - EITVYDAS BAJARUNAS
Przybył wicewojewoda podlaski Jan Półjanowicz i wiceprezydent Suwałk Włodzimierz Marczewski. Gościem honorowym wystawy był Vasile MAMALIGA I zastępca Ministra Gospodarki Republiki Mołdowa.
W ubiegłym roku obroty przekroczyły 1,6 miliarda dolarów. Polski eksport (1.35 mld USD) był o niecałe 200 milionów mniejszy niż do Rosji. Ta tendencja utrzymuje się również w roku bieżącym. W pierwszym półroczu wartość obrotów handlowych wyniosła ponad 880 milionów dolarów, a po siedmiu miesiącach prawie miliarda dolarów (983 miliony) z dynamiką ponad 24 proc. Po raz pierwszy od wielu lat dynamicznie wzrósł litewski eksport do Polski – o 46 proc. Akcesja obu krajów do Unii Europejskiej spowodowała dalszy wzrost wymiany. Zniesienie wszelkich ceł i kontroli na polsko-litewskiej granicy spowodowało, wg danych Straży Granicznej, wzrost przewozów o blisko 20 proc.
A przecież nie jest to kres możliwości, szczególnie w takich branżach, jak artykuły rolno-spożywcze, wyroby przemysłu chemicznego, materiały budowlane.
Na wystawie przedsiębiorstwa z jednej branży były zgrupowane w specjalnie wydzielonych sektorach co umożliwiło profesjonalną prezentację oferty.
W podziale branżowym reprezentowane były przede wszystkim: maszyny, narzędzia, urządzenia – 26; budownictwo i wyposażenie domów – 21; artykuły spożywcze – 13; elektronika i motoryzacja 12; konsumpcja – 11; tekstylia i odzież – 10; chemia i kosmetyki, opakowania - 10; Ponadto prezentowały się samorządy Wrocławia, Białegostoku, Olsztyna, Suwałk, izba gospodarcza z Gorzowa Wielkopolskiego, Międzynarodowe Targi Poznańskie. Przyjechali przedsiębiorcy z Mołdowy, Obwodu Kaliningradzkiego, Łotwy, Białorusi.
Reprezentowane były wszystkie 16 polskie województwa. Najwięcej firm z Mazowsza (Warszawa) – 21; Wielkopolski (Poznań) – 15; Śląska(Katowice) – 12; Podlasia (Białystok) – 11; Warmia i Mazury (Olsztyn) – 9; Pomorze – (Gdańsk, Szczecin) – 9. A także 21 firm litewskich.
Firmy polskie oferują litewskim partnerom towary o wysokiej, akceptowanej na rynku europejskim jakości, po cenach konkurencyjnych, poszukując jednocześnie wyrobów atrakcyjnych dla rynku polskiego.
Targom towarzyszyło Seminarium gospodarcze
W swoim wystąpieniu minister Mirosław Zieliński i Alina Maciulute twierdzili, że członkostwo w Unii wymaga rozszerzenia stosowanych dotychczas form współpracy. Obok tradycyjnych powiązań handlowych, konieczne są powiązania kooperacyjne i organizacyjne. Powinniśmy wymieniać się informacjami, koordynować działania. Rozpoznawać kolejne możliwości współpracy z sąsiadami, a zwłaszcza z Obwodem Kaliningradzkim i Białorusią. Wyrazili zadowolenie, że Kowna przyjeżdżają również przedsiębiorcy z sąsiedniego Kaliningradu, Białorusi, Łotwy i Mołdowy.
Prezydent Izby Poseł Jan Zaworski powiedział, że nie ma drugiej takiej polskiej wystawy za granicą, jak ta tu w Kownie, organizowanej systematycznie i o takim zasięgu. Przez hale przy ul Ausros przewinęło się ponad 3,5 tysiąca, polskich, polsko-litewskich i litewskich firm. Przyjeżdżali tu, i chcą nadal przyjeżdżać, także Rosjanie, Białorusini, Łotysze, Estończycy, Ukraińcy. Stwierdził, że po raz pierwszy Polacy i Litwini spotykają się w Kownie jako członkowie Unii Europejskiej. Handlowanie stało się prostsze, zniknęły największe zmory w naszych kontaktach – kolejki na granicach i cła.
W trakcie wystawy podpisano umowy o współpracy między Polsko-Litewską Izbą Gospodarczą Rynków wschodnich a Zachodnią Izbą Przemysłowo-Handlową z Gorzowa Wielkopolskiego i Centrum Wspierania i Rozwoju Przedsiębiorczości, Eksportu oraz Technologii w Kiszyniowie (Mołdowa).
Prezydenci Polski i Litwy, którzy skierowali do uczestników specjalne posłania wyrazili przekonanie, że dalsze przyśpieszenie współpracy i przeniesienie jej na wyższy jakościowo poziom będzie zależało od nawiązywania trwałej kooperacji kapitałowo-produkcyjnej między przedsiębiorcami i umiejętności wykorzystania funduszy unijnych. Będzie to również okazja do rozpoczynania wspólnych inwestycji oraz działań na rynkach krajów trzecich.
Na seminarium przedstawiciele Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Litwy z zastępcą dyrektora departamentu polityki regionalnej Mariusem Gudinasem – koordynatorem Programu Interreg III a – omówili możliwości korzystania z tego Programu – Przyjazne Sąsiedztwo.
Novum tegorocznych targów była aktywna promocja przygotowana przez organizatora i Wydział Ekonomiczno-Handlowy Ambasady RP w Wilnie. tzw. match-making polegał na precyzyjnym dobraniu firmom polskim, litewskich partnerów do rozmów. W ciągu czterech dni wystawę odwiedziło ponad 15 tysięcy osób. Tradycyjnie przychodzili Kowieńczycy, ale przede wszystkim biznesmeni z całej Litwy oraz zaproszeni przez organizatorów przedsiębiorcy z Obwodu Kaliningradzkiego, St. Petersburga, Łotwy i Białorusi oraz Mołdowy.
Na wystawach nie podpisuje się umów, ale kilkunastu wystawców, m.in. Przedsiębiorstwo Meblowe T&R ZIARKO z Suwałk realizuje umowy z partnerami litewskimi warte w 2004 roku 8 milionów złotych. „COFFEE SERVICE” z Warszawy (automaty pakujące) zawarła umowę o wartości 84 tys. Euro. Firma „Kruszbet” z Suwałk na stałą dostawę 78 ton kruszywa budowlanego tygodniowo. Ośrodek Techniki Leśnej z Jarocina sprzedał maszyny do prac leśnych warte 120 tys. zł, Marko z Wodzisławia Śląskiego podpisało pilotażową umowę na dostawę za 30 tys. dolarów artykułów dla dzieci. Swoje wody mineralne do sieci Maxima będzie dostarczała „Augustowianka”. Również Spółdzielnia Pracy „Metal” z Warszawy sprzedała pierwszą partię termosów za 48 tys PLN.
Ze wstępnych szacunków wynika, że ponad 90 proc. wystawców znalazło rozmówców i miało okazję przeprowadzenia poważnych pertraktacji handlowych. Te kontakty z pewnością przerodzą się w kontrakty taka jest bowiem tradycja targów w Kownie. Najstarszej polskiej wystawy za granicą.
Na zakończenie targów organizatorzy wręczyli tradycyjne nagrody. Z rąk Erikasa Tomaszauskasa, wiceprezydenta Izby Augustinasa Majauskasa, i dyrektora Jana Walickiego oraz, wicemarszałka województwa podlaskiego, dyrektora gabinetu Wojewody Warmińsko-Mazurskiego i Włodzimierza Marczewskiego, wiceprezydenta Suwałk otrzymali je:
NAGRODA MERA KOWNA
RETROLAMP z Bydgoszczy za ofertę lamp ulicznych retro
Dyplomy WN za efektywną współpracę z partnerem litewskim
PPMD KRUSZBET S.A. z Suwałk (kontrakt na dostawę kruszywa budowlanego)
Dyplomy „Podlaskiego Żubra” za udany debiut targowy
PWPHIU SŁAWIX Sławomir Wiśniewski ze Zgierza (popularne meble łazienkowe)
PPUH MOSKIT Marek Strzyż z Kalisza (opryskiwacze polowe)
Suwalskie Kopalnie Surowców Mineralnych z Suwałk (przyjęta oferta współpracy)
Dyplomy WJ za hit targowy
PPHU Ceramika Artystyczna WIZA Sp. z o.o. z Osiecznicy (ręcznie zdobiona ceramika)
PPUH MEBLET z Suwałk (zestaw meblowy „Amerykanka”)
ZPH LRN Roman Nowak z Małomic (pojemniki na artykuły spożywcze)
EASTCOM AG LT z Wilna
Dyplom WJ za stoisko
Spółdzielnia Niewidomych METAL z Warszawy
LIETUVIŠKAS MIDUS UAB ze Stakiliskies (litewskie miody)
PPHU MARKO SJ z Wodzisławia Śląskiego
Dyplomy WN za innowacyjność i wdrażanie nowoczesnych technologii
POLKON S.A. z Trzcianki (naczepa chłodnia)
DEGA Sp. z o.o. ZPChr z Sianowa (technologia wytwarzania sałatek)
SANITEX Jan i Elżbieta Zdrzałka z Gorzowa Wlkp. (armatura sanitarna)
MEDALE WSTĘGI NIEMNA za innowacyjność i wdrażanie nowoczesnych technologii
ANRO Firma Poligraficzno-Handlowa Export-Import Anna Rotarska z Zawiercia (technologia wytwarzania nalepek ostrzegawczych)
DAGRO II z Krakowa (bezawaryjne i energooszczędne kasetony reklamowe)
Stacja Hodowli i Unasieniania Zwierząt Sp. z o.o. w Bydgoszczy Oddział –Olecko (nowoczesna technologia przechowywania nasienia świńskiego)
RYNEK-ROLEP TM z Sękowej (technologie usprawniające procesy produkcyjne)
MEDALE WSTĘGI NIEMNA za efektywną współpracę z partnerem litewskim
WALMAR-DRAŻBA SJ z Suwałk (serwis i sprzedaż opon)
ELGIS-GARBATKA Sp. z o.o. Zakład Produkcji Urządzeń Oświetleniowych i Elektrycznych z Garbatki Letnisko (drewniane, eleganckie słupy oświetleniowe)
Przedsiębiorstwo Meblowe T&R ZIARKO z Suwałk (obroty z partnerami litewskimi warte w 2004 roku 8 milionów złotych)
WŁÓCZNIA JAĆWINGÓW za hit targowy
DRUTEX S.A. z Bytowa (4-komorowe okna IGLO)
WŁÓCZNIA JAĆWINGÓW za stoisko
IDEAL S.C. Ewa Zielińska-Kujawa i Danuta Zielińska PPHU z Przeźmierowa
WSTĘGA NIEMNA za współpracę z partnerem litewskim
Ostrzeszowskie Zakłady Chemii Gospodarczej POLLENA z Ostrzeszowa (seria środków do prania i płynów „FF”)
WSTĘGA NIEMNA za innowacyjność i wdrażanie nowoczesnych technologii
COFFEE SERVICE JV Sp. z o.o. z Warszawy -Nowoczesne i oszczędne maszyny pakujące dla małych przedsiębiorstw.
PODLASKI ŻUBR za debiut targowy
Ośrodek Techniki Leśnej z Jarocina
Bardzo duże zainteresowanie litewskich leśników, sprzedaż 4 maszyn za 120 tys. PLN
Nagroda Marszałka Województwa Podlaskiego za promocję Podlasia
Astra Sp. z o.o. z Augustowa (udany powrót z wodą mineralną Augustowianka, na rynek litewski)
Nagroda Wojewody Warmińsko-Mazurskiego za promocję Warmii i Mazur
Iławskie w Zakłady Drobiarskie EKODROB SA z Iławy (duża sprzedaż)
Nagroda Marszałka Warmińsko-Mazurskiego za współpracę gospodarczą z Litwą.
TECHTRANS SP.J. PUPH z Elbląga (serwisant wózków widłowych)
Przygotował: Marek Starczewski zastępca dyrektora PLIG RW
l.lewandowska
|