Targi Nowa moda w Poznaniu
Nowa moda w Poznaniu
22/10/2008

Wrześniowe Targi Obuwia, Skóry i Wyrobów Skórzanych – najważniejsze w Polsce spotkanie branży obuwniczo-skórzanej zgromadziło blisko 220 wystawców z 15 państw: Polski, Włoch, Hiszpanii, Niemiec, Holandii, Portugalii, Francji, Czech, Słowacji, Szwecji, Grecji, Węgier, Indii, Chin, Tajwanu. Wystawcy zaprezentowali najnowsze kolekcje obuwia, galanterii i odzieży skórzanej na sezon Jesień-Zima 2008/2009 oraz Wiosna-Lato 2009, a także nowe wzory skór, dodatków obuwniczych

i kaletniczych, jak również zmodernizowane maszyny dla branży obuwniczo-skórzanej.



Z ofertą wystawców na Targach Obuwia, Skóry i Wyrobów Skórzanych oraz na towarzyszących im targach Tex-Style oraz Salonach Kontraktacji: Next Season, Body Style i Special Days zapoznało się blisko 9 tys. zwiedzających, wśród nich profesjonaliści z zagranicy, m.in. z: Czech, Litwy, Niemiec, Gruzji, Kanady, Łotwy, Portugalii, Rumunii, Ukrainy, Węgier, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Grecji, Holandii, Rosji i Słowacji.

Duże zadowolenie z ostatniej edycji Targów Obuwia, Skóry i Wyrobów Skórzanych wykazali właściciele i pracownicy firm zajmujących się importem obuwia. Jest to związane z kilkoma czynnikami. Po pierwsze – obecnie import jest bardzo opłacalny, biorąc pod uwagę aktualne kursy walut, i po drugie - firmy importujące obuwie np. z: Niemiec, Hiszpanii, Portugalii mają szeroką ofertę kolekcji przygotowaną z dużym wyprzedzeniem. Firmy te nie mogą narzekać na brak odwiedzających na swoich stoiskach, a co za tym idzie - na brak zamówień. Odpowiada im również termin, w jakim odbywają się Targi Obuwia, Skóry i Wyrobów Skórzanych.

Co zrobić, by polscy producenci również poczuli satysfakcję z wystawiennictwa w Poznaniu? Przede wszystkim należy, wzorem importerów i niektórych polskich firm, wcześniej, z sezonowym wyprzedzeniem przygotowywać nowe kolekcje. Czy doczekamy targów, na których w marcu będą wszystkie firmy prezentowały kolekcje zimowe, a we wrześniu – kolekcje wiosenno-letnie? To z pewnością czas pokaże. Wszystko wskazuje na to, że czas to pieniądz.





Problem z ceną

Od jesiennej edycji Targów Obuwia, Skóry i Wyrobów Skórzanych zmianie uległy ceny za wystawiennictwo. Był to powód do niezadowolenia wystawców. Jak powiedziała w trakcie spotkania z redakcją „Świata Butów” dyrektor targów Edyta Bonin-Kanikowska, .……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..









Nowe wzory, materiały, technologie

Oprócz modnych wzorów obuwia i galanterii skórzanej oferta wystawców obejmowała również skóry kozie, bydlęce, cielęce, skórę florentyńską, najwyższej jakości skóry garbowane roślinnie, skóry tłoczone, lakierowane, marszczone, ręcznie nakrapiane, foliowane, drukowane. Na targach zadebiutowały nowoczesne maszyny i urządzenia do produkcji wyrobów ze skóry, między innymi szeroki asortyment stołów do rozkroju firmy ZÜND o technologii pozwalającej na bezwykrojnikowy rozkrój skór, program konstrukcyjny firmy FootwearCAD, tablicowe plotery tnące, służące do wycinania szablonów kartonowych w przemyśle obuwniczym

– wyposażenie plotera w dwa narzędzia: nóż i pisak umożliwia opisanie i wycięcie szablonów w jednym cyklu, kombajn szewski Ideal Unit 165 B oraz oprogramowanie służące do kompletnego zarządzania firmą zajmującą się dystrybucją obuwia – program zarządza gospodarką magazynową firmy, sprzedażą (detaliczną i hurtową), kontaktem i wymianą dokumentów między placówkami firmy oraz jej kontrahentami i klientami, jak również zarządzaniem sytuacją ekonomiczną i kontrolą finansów.







Złoto dla…

Podczas wrześniowych targów mody prestiżowym Złotym Medalem MTP, stanowiącym symbol nowoczesności wzornictwa oraz jakości produktów, uhonorowanych zostało aż 31 produktów, z czego 17 przyznano wyrobom eksponowanym na Targach Obuwia, Skóry i Wyrobów Skórzanych, 11 na Salonie Kontraktacji Next Season oraz po jednym na Targach Tkanin, Odzieży i Dodatków Tex-Style oraz Salonie Bielizny i Mody Plażowej Body Style. Po raz pierwszy Sąd Konkursowy nagrodził również kolekcję sukni ślubnych prezentowanych

w ramach Salonu Special Days. Złotym Akantem uhonorowano stoiska firm: Willi - wystawcy targów Tex-Style oraz firmy MB Market - wystawcy Targów Obuwia, Skóry i Wyrobów Skórzanych.





Edukacyjna rola targów spełniona

Jak zawsze targom towarzyszył bogaty program wydarzeń - seminaria, pokazy mody, które cieszyły się dużym zainteresowaniem zarówno gości, jak i wystawców. Podczas codziennych pokazów handlowcy mogli z bliska przyjrzeć się prezentowanym na targach kolekcjom. Liczne seminaria dotyczyły efektywnej sprzedaży (od psychologii sprzedaży, poprzez sposoby rozmowy z trudnym klientem, po omówienie błędów w postawie sprzedawców), a także aranżacji witryn sklepowych, Visual Merchandisingu, wskazówek, jak poprawić wizerunek sklepu i standard obsługi oraz działań marketingowych.



Seminaria „Świata Butów”

Zdaniem organizatorów największe zainteresowanie wzbudziły wykłady Lucio Righetto. Włoski projektant i stylista obuwia, goszczący na targach na zaproszenie redakcji „Świat Butów” oraz firmy M. B. Market Ltd., przedstawił tendencje w obuwiu na sezon Wiosna-Lato 2009 oraz Jesień-Zima 2009/2010.

Zainteresowanie prelekcjami Lucio Righetto przerosło nasze oczekiwania, a skrzętnie czynione przez słuchaczy notatki oraz pozytywne opinie świadczą o ciekawej treści przeprowadzonych przez Lucio Righetto seminariów.

Elementy nowoczesnej psychologii sprzedaży obuwia w ramach bloku szkoleń organizowanych przez redakcję „Świata Butów”, przybliżyła handlowcom Beata Paul, trener szkoleniowy z firmy konsultingowej Lider Plus, która drugiego dnia targów udzieliła wskazówek, jak skutecznie powinien rozmawiać przedstawiciel handlowy z właścicielem sklepu.



Spotkanie PIPS

Polska Izba Przemysłu Skórzanego z siedzibą w Łodzi, która jest stałym wystawcą Targów Obuwia, Skóry i Wyrobów Skórzanych w Poznaniu drugiego dnia targów zorganizowała na swoim stoisku spotkanie członków zarządu PIPS. W spotkaniu wziął udział prezes PIPS Andrzej Rasiński, Mariusz Babral, Piotr Szostak, Krystyna Bednarek Andrzej Konopka i Józef Lechowski. Poruszono najważniejsze kwestie izbowe, omówiono sprawy bieżące, podsumowano ostatnie działania PIPS (m.in. targi w Birmingham), a także podjęto dyskusję na temat branżowego spotkania, które od kilku lat organizowane jest przez Izbę zawsze w grudniu. W tym roku świąteczno-noworoczne spotkanie członków PIPS najprawdopodobniej odbędzie się w centralnej części Polski. Uznano, że Zakopane nie jest już dobrym miejscem na tego typu spotkania z uwagi na problemy z dojazdem wynikające z utrudnień w ruchu drogowym na trasie dojazdowej do Krakowa i dalej - z Krakowa do Zakopanego. W ubiegłym roku, z uwagi na wymienione wyżej problemy, w spotkaniu wzięło udział mniej członków niż zwykle. Aby uniknąć podobnej sytuacji zarząd PIPS zdecydował o zmianie miejsca (o szczegółach na bieżąco będzie informować Izba bezpośrednio swoich członków; informacje znajdą się również na łamach naszego czasopisma).

Zarząd PIPS podjął decyzję, aby Izba wzmożyła działania w kierunku promocji polskich firm, ukierunkowując je na rynki skandynawskie. Poruszono kwestię organizacji wyjazdów studyjnych dla grupy zainteresowanych członków Izby na wybrane targi zagraniczne. Padła także propozycja utworzenia sekcji ds. ochrony środowiska przy PIPS, której zadaniem ma być pomoc przedsiębiorcom w zakresie problemów związanych z ochroną środowiska. Na zebraniu zarządu PIPS zadecydowano, że Izba będzie brała czynny udział w pracach Komisji Trójstronnej ds.Przemysłu Lekkiego.







Fiesta Mexicana

Tym razem Wieczór Branżowy został zorganizowany w stylu meksykańskim. Poprowadził go Samuel Felipe Rodrigues Pereira, zagrali Mariachi Los Amigos. Uczestnicy wieczoru chętnie skorzystali z okazji, by okiełznać byka rodeo oraz nauczyć się tańców latino. Wieczorne spotkanie było również okazją do kontynuowania nieformalnych rozmów w miłej atmosferze.







Uwaga nowy termin targów

Już podczas trwania jesiennej edycji Targów Obuwia, Skóry i Wyrobów Skórzanych wiadomo było, że przyszłoroczną edycję Zarząd Międzynarodowych Targów Poznańskich planuje w dniach 3-5 marca 2009 roku. Pod koniec września okazało się, że konieczna jest zmiana tego terminu, ponieważ zmianie uległ termin targów Micam odbywających się w Mediolanie, które mają rozpocząć się 4 marca 2009 roku i potrwają do 7 marca. W tej sytuacji zarząd MTP po konsultacji z branżą obuwniczą podjął decyzję o zorganizowaniu wiosennej edycji Targów Obuwia, Skóry i Wyrobów Skórzanych w terminie: 9-11 marca 2009 roku. – Uwzględniając potrzeby wystawców oraz terminy innych wydarzeń targowych dla branży obuwniczo-skórzanej, zdecydowaliśmy się przesunąć termin targów – skonstatowała Edyta Bonin-Kanikowska.



Nowa nazwa, nowa formuła

Zarząd Międzynarodowych Targów Poznańskich podjął decyzję o zmianie nazwy Targów Obuwia, Skóry i Wyrobów Skórzanych. BTS – Buty, Technologie, Skóry tak brzmi nowa nazwa targów. Jak powiedziała Edyta Bonin-Kanikowska, dyrektor Projektu MTP skrócona nazwa pozwoli na lepszą identyfikację tego najważniejszego w Polsce spotkania branży obuwniczo-skórzanej. W przestrzeni nowych targów wyodrębnione zostaną dwa obszary tematyczne: Trend

– miejsce prezentacji kolekcji obuwia, odzieży i galanterii skórzanej oraz Tech

– koncentrująca się wokół skór, komponentów, akcesoriów obuwniczych i kaletniczych

oraz maszynach i technologiach dla branży.



Do zobaczenia na wiosennej edycji targów skierowanych do branży skórzanej w Poznaniu!





Produkty nagrodzone Złotym Medalem MTP

na Targach Obuwia, Skóry i Wyrobów Skórzanych







Pasek damski skórzany Temporale

Bremi s.c.



Pasek męski skórzany Sesuale

Bremi s.c.



Skóra bydlęca Naplak nr katalogowy 244

Skóreks



Skóra obuwiowa Brush Off

Ray-Skór Zakład Garbarski



Dziecięcy trzewik zimowy wzór 478

Przedsiębiorstwo Produkcji Obuwia Antylopa



Obuwie męskie model Tesoro 8700

Glanzbut



Skóra bydlęca obuwiowa Ice Choco - Pleśń

Zakład Skórzany Garbut



Trzewiki męskie wzór 2000

Trio-Skorpion



Skóra odzieżowa czerwona Rosso

Garbarnia Produkcja – Usługi Jan Klaś i Aleksandra Klaś



Skóra bydlęca galanteryjna garbowana roślinnie

Zakład Garbarski Maltan



Skóra bydlęca obuwiowa, gnieciona Stampa

Garbarnia Siwiec



Skóra wierzchnia obuwiowa Princes

Krakowskie Zakłady Garbarskie S.A



Botek damski Ola

Politechnika Radomska - Wydział Materiałoznawstwa Technologii i Wzornictwa

Zgłaszający: Katedra Wzornictwa Obuwia i Odzieży

Projektant: mgr inż. Anna Bujanowicz, Radom



Stemplowarka SPS-PZPA 4CE

Wimatech



Półbut męski wzór 949

Łukbut



Kozak damski wzór 080

Carsona



Kozak damski wzór 1315

Zakład Produkcji Obuwia Carinii









Joanna Banakiewicz-Brzozowska

J. Brzozowska