Targi Mocap w Portugalii
Mocap w Portugalii
02/07/2004

W terminie 24-25 czerwca 2004 r. odbyła się 53. edycja portugalskich targów artykułów obuwniczych MOCAP 2004.

Wystawa miała miejsce w Europarque w Santa Maria da Feira.

Mocap zawsze był najważniejszą si-łą mobilizującą portugalski przemysł obuwniczy i najważniejszą wystawą w Portugalii o międzynarodowym charakterze.

Nie ujmując wagi targów Mocap, portugalski sektor obuwniczy zwiększy swój udział w Riva del Garda oraz Micam. Natomiast uczestnictwo w targach Modacalzado pozostanie na obecnym poziomie. Dodajmy, że w ostatniej edycji tej wystawy wzięło udział ponad 60 firm portugalskich.

Targi Modacalzado będą więc głównym punktem wystawienniczym obuwia portugalskiego w Hiszpanii (w ciągu ostatnich siedmiu lat eksport portugalskiego obuwia na rynek hiszpański odnotował 30-procentowy wzrost w skali rocznej, do poziomu 65 milionów euro w 2003 r. Hiszpania jest piątym co do ilości odbiorcą obuwia z Portugalii).

W jesiennej edycji tej imprezy wystawienniczej wzięło udział 140 wystawców. Znaleźli się wśród nich głównie portugalscy producenci obuwia, w mniejszej liczbie – producenci komponentów. Zaprezentowano także ofertę sprzętu i urządzeń wykorzystywanych w przemyśle obuwniczym. Niestety, większość stoisk była zamknięta. Wstęp na nie mieli zaproszeni wcześniej goście. Portugalski przemysł obuwniczy na przyszłoroczny sezon wiosenno-letni przygotował bardzo zróżnicowane kolekcje obuwia. W obuwiu męskim przeważały półbuty wykonane w całości ze skór naturalnych o okrągłych noskach. Większość z nich utrzymana jest w kolorach, które na naszym rynku są rzadko spotykane, a z kolei bardzo lubiane przez południowców – mowa o bieli i écru.

Uwagę zwiedzających zwracały buty o charakterze sportowym w odważnych zestawieniach kolorystycznych – na przykład róż łączony z zielenią.

W kolekcjach butów damskich zauważalny jest powrót zaokrąglonych nosków i prawdziwe szaleństwo obcasów albo zupełnie płaskie (np. w baletkach), albo niskie – bardzo kobiece – 2-3-centymetrowe, mocno zwężane, albo wysokie szpilki o ostro zakończonych metalowych końcach.

Na wystawie zaprezentowano odważne modele zaprojektowane przez utalentowanych studentów z Zawodowego Centrum Kształcenia Producentów Obuwia (ZCKPO). ZCKPO, utworzone w 1965 r. przez stowarzyszenie APICCAPS, związki zawodowe oraz Instytut ds. Zatrudnienia i Szkolenia Zawodowego, odegrało ważną rolę w sektorze obuwniczym, szkoląc tysiące młodych projektantów.

Podczas oficjalnej ceremonii inauguracyjnej, która rozpoczęła się 24 czerwca o godz. 16:30 wystąpieniem ministra ds. gospodarki Portugalii, APICCAPS oraz grupa finansowa Caixa Geral de Depósitos (CGD) odnowiły protokół współpracy. Grupa CGD przyznała liczne dotacje finansowe członkom APICCAPS i oświadczyła, że nadal będzie oficjalnym sponsorem wystawy obuwia w Portugalii.

J. Brzozowska


Pokazy mody w czasie targów cieszą się dużym zainteresowaniem